RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Odwrócona melioracja i milionowe inwestycje. Wody Polskie na walce z suszą

Z roku na rok problem suszy dotyka coraz bardziej (fot. arch.PAP/	Grzegorz Michałowski)
Z roku na rok problem suszy dotyka coraz bardziej (fot. arch.PAP/ Grzegorz Michałowski)

Susza spędza sen z powiek rolnikom. Opadów deszczu prawie nie było, prognozy nie są obiecujące. Wody Polskie realizują program „Stop suszy”, wprowadzają specjalne mechanizmy tzw. odwróconej melioracji. Wszystko dzięki rekordowym środkom budżetowym i dodatkowym pieniądzom na inwestycje. – Dlatego ten projekt za dodatkowe 60 mln – ogólnie za prawie 160 mln zł – będziemy realizować w całym kraju. To 645 inwestycji we wszystkich województwach – mówi portalowi tvp.info Sergiusz Kieruzel, rzecznik Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Wydłużono termin składania wniosków dla rolników ws. suszy

Ministerstwo Rolnictwa zdecydowało się wydłużyć termin składania wniosków o dopłaty dla rolników w związku z suszą. – Wnioski o dopłaty do...

zobacz więcej

Niski stan wód oraz prognozy meteorologów dotyczące małej ilości opadów zapowiadają, że i w tym roku będzie susza w rolnictwie, którą odczuje całe społeczeństwo. Wobec narastającego z roku na rok problemu suszy swoje działania stosuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Rzecznik Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Sergiusz Kieruzel w rozmowie z portalem tvp.info opowiada o sposobach opracowanych na walkę z suszą. Rzecznik zaapelował też do wszystkich obywateli, by oszczędzali wodę. Z powodu braku opadów sytuacja jest bardzo zła.

– Susza jest zjawiskiem naturalnym i cyklicznym, pojawia się co jakiś czas. Te susze w ostatnich latach są bardzo intensywne i bardzo dotkliwe, również przez to, że z roku na rok tej zdecydowanej wilgotności brakuje już na początku wiosny, w momencie, w którym rośliny rozpoczynają wegetację. To jest bardzo niebezpieczne – wyjaśnia nasz rozmówca.

Polska zmaga się z suszą. „Długa historia zaniedbań”

W ostatnich latach nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe, których skutkami są powodzie oraz susze, a ze względu na położenie i sytuację...

zobacz więcej

Dlatego Wody Polskie realizują program „Stop suszy”, który – zaznacza Kieruzel – jest wielowątkowy. – To rekomendacje, co my możemy robić jako Wody Polskie, jako samorządy, państwo i my jako mieszkańcy. Jak mamy się zachowywać, co powinni robić rolnicy, jakie powinny być regulacje prawne – wylicza.

Kolejny obszar to inwestycje. Chodzi o program zwiększania nakładów na walkę ze skutkami suszy, który zwiększył się trzykrotnie od momentu powstanie Wód Polskich. Obecnie wynosi 2 mld zł.

– To działania obliczone na zwiększenie bilansu wodnego w kraju, aby zatrzymywać więcej wody, by ta susza nie była tak dotkliwa. Muszą to być działania precyzyjne, przynoszące efekty – wskazuje.

Dodaje, że w ubiegłym roku w woj. zachodniopomorskim przeprowadzony został pilotaż związany z retencją korytową, z odtworzeniem jej na rowach melioracyjnych.

– Okazało się ze ta metoda jest niskokosztowa i bardzo skuteczna. Dlatego ten projekt za dodatkowe 60 mln – ogólnie za prawie 160 mln zł – będziemy realizować w całym kraju. To 645 inwestycji we wszystkich województwach – wyjaśnia.

IMGW wprowadza nowy typ ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej od 1 maja będzie przygotowywał i publikował nowy typ ostrzeżenia – ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną.

zobacz więcej

Kieruzel wskazuje, że metoda odwróconej melioracji szybko przynosi efekty, gleby stają się bardziej wilgotne.

– Retencja korytowa, nazywana odwróconą melioracją, polega na doprowadzeniu wody na pola poprzez istniejące rowy melioracyjne, które służyły, by tę wodę odprowadzać. W naszej metodzie przy połączeniu specjalnych zastawek, jazów z rzekami, jest doprowadzana woda do gleby. Polega to na popiętrzeniu wody w naturalnych ciekach, ona się cofa i wlewa się na pola. Naturalnie podnosi się poziom wody, co jest tak potrzebne dla wegetacji roślin – wyjaśnia.

– To tworzenie dwufunkcyjności tych obiektów melioracyjnych. Kiedy będzie wody za dużo, będzie ona odprowadzana po zwolnieniu zastawek. Kiedy jest susza, ta woda może zostać na polu – dodaje rzecznik.

Na koniec nasz rozmówca zachęcił wszystkich, by oszczędzali wodę. – Nie podlewajmy trawników, zamieniamy je na łąki kwietne, gromadźmy deszczówkę i przede wszystkim nie marnujmy jedzenia – podkreśla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej