RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Atak dezinformacyjny na Polskę. Celem polityka wojskowa i relacje z USA

Autorzy chcieli osłabić morale żołnierzy i przetestować reakcję społeczeństwa (fot. Shutterstock/rawf8, deepstock)

Polska stała się celem złożonej operacji dezinformacyjnej, korespondującej z działaniami Rosji – poinformowały polskie służby specjalne. Atak przeprowadzono w obszarze polityki militarnej Polski i relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi.

Najpierw sprawcy dokonali cyberataku na stronę Akademii Sztuki Wojennej, umieszczając na niej fałszywy list komendanta Akademii. Treść tekstu godziła w relacje polsko-amerykańskie.

Jak poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, list wzywał żołnierzy do buntu wobec „sił okupacyjnych” z USA i powtarzał główne wątki przekazu rosyjskiej propagandy przeciwko Polsce i Stanom Zjednoczonym.

Następnie – jak poinformował rzecznik ministra – rozesłano do agend NATO i instytucji krajowych maile z prośbą o ustosunkowanie się do tez opublikowanych rzekomo przez rektora uczelni wojskowej w Polsce. W ten sposób starano się przekazać przedstawicielom tych instytucji fałszywą i szkodliwą dla Polski informację, a także wyrobić w nich przekonanie o jej prawdziwości.

Pocztę wysyłano z adresu byłego posła PO, a także pewnego amerykańskiego dziennikarza. Według Żaryna ten drugi prawdopodobnie został przejęty przez autorów ataku.

Kolejnym krokiem była publikacja o rzekomym apelu komendanta polskiej akademii wojskowej, umieszczona na portalu, jak określił rzecznik ministra, trwale zaangażowanym w rosyjskie działania dezinformacyjne. Artykuły na ten temat umieszczono także na portalach prawy.pl, lewy.pl, oraz podlasie24.pl. Choć w tekstach polskojęzycznych treść rzekomego listu skrytykowano, to artykuły wyrabiały w czytelnikach przekonanie, że polski generał jest jego prawdziwym autorem.

W dwóch pierwszych przypadkach, jak poinformował rzecznik ministra, podmieniono wcześniej opublikowane teksty. Portal podlasie24.pl, przekazał Żaryn, już wcześniej publikował materiały o charakterze dezinformacyjnym.

Celem operacji dezinformacyjnej było, zdaniem rzecznika ministra koordynatora służb, tworzenie chaosu informacyjnego, destabilizacja relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi i Sojuszem Północnoatlantyckim, a także osłabianie morale żołnierzy Wojska Polskiego oraz żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce.

Ponadto, jak napisał Stanisław Żaryn, autorzy dezinformacji chcieli najprawdopodobniej uderzyć w wiarygodność kadry dowódczej Wojska Polskiego, przyczynić się do destabilizacji polskiej polityki obronnej i podsycania antyamerykańskich nastrojów w Polsce, a także sprawdzić, jak społeczeństwo polskie przyjmuje antyamerykańskie tezy.

„Identyfikowana operacja dezinformacyjna jest zbieżna z realizowanymi przez Federację Rosyjską działaniami dezinformacyjnymi wymierzonymi w RP. Służby specjalne analizują opisane działania” – czytamy w informacji rzecznika.

źródło:
Zobacz więcej