RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Imieniny Franciszka. Papież robi prezent i rozsyła respiratory

Kard. Konrad Krajewski przewiezie respiratory od papieża Franciszka (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA / HANDOUT)

W czwartkową uroczystość świętego Jerzego, czyli w dniu imienin papieża Franciszka, Watykan wysyła na jego prośbę respiratory do szpitali we Włoszech, Rumunii i Hiszpanii. Podczas porannej mszy papież modlił się za ubogie rodziny i ofiary lichwiarzy.

Zmiana terminu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Odbędą się dopiero w 2023 roku

Zmiana terminu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie z 2022 na 2023 rok, o czym zdecydował papież Franciszek, to dla nas szansa na lepsze...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Tegoroczne imieniny papieża, który ma na imię Jorge, mijają pod znakiem pomocy i troski o potrzebujących w czasach pandemii.

– To piękny gest w tym szczególnym dniu, w którym Ojciec Święty nie otrzymuje prezentów, ale wręcza je innym – powiedział papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, cytowany przez oficjalny portal Stolicy Apostolskiej, Vatican News.

Na prośbę Franciszka zorganizowany został transport podarowanych przez niego respiratorów i środków medycznych – maseczek i gogli dla lekarzy i personelu pielęgniarskiego szpitali w Lecce w Apulii na południu Włoch, w Madrycie i rumuńskim mieście Suczawa, ognisku zachorowań.

Kardynał Krajewski osobiście zajął się transportem dwóch respiratorów do Lecce. – To 700 km w jedną stronę, ale papież chce, żeby dotrzeć do nich osobiście, bo oni są trochę zapomniani, na marginesie – przekazał korespondentce TVP Info Magdalenie Wolińskiej-Riedi hierarcha.

W drodze powrotnej do Watykanu jałmużnik zatrzyma się w Neapolu, gdzie odbierze lekarstwa przeznaczone dla ubogich w Rzymie – podał Watykan.

Uroczystość św. Wojciecha: lista transmisji

Prymas Polski zaprasza do duchowej jedności i modlitwy za wstawiennictwem św. Wojciecha, głównego patrona Polski. W tym roku wierni prosić będą o...

zobacz więcej

– Z Neapolu zabiorę cały bus prezentów. Tam w ponad 100 aptekach zbierają od jakiegoś czasu leki dla biednych. Coś takiego jak zawieszona kawa. We Włoszech to bardzo popularne. Pijesz kawę i płacisz za drugą, żeby mógł się też napić ktoś ubogi. A teraz to samo zrobili tam z lekami. I właśnie w dzień imienin chcą je wszystkie ofiarować dla biednych papieża Franciszka. Więc zrobię 1,4 tys. km, ale to w końcu imieniny papieża – przyznał.

Rano Franciszek odprawił mszę w kaplicy Domu Świętej Marty, w którym mieszka w Watykanie. Powiedział w jej trakcie, że jednym ze skutków pandemii jest głód w rodzinach potrzebujących. Jak dodał, „niestety pomaga im grupa lichwiarzy”.

– To jest inna pandemia, pandemia społeczna. Rodziny, w których ludzie mają pracę albo niestety pracują na czarno, nie mogą teraz pracować i nie mają co dać jeść dzieciom. A lichwiarze zabierają im resztki tego, co jeszcze mają – mówił papież.

– Módlmy się za te rodziny, za dzieci w tych rodzinach, za godność tych rodzin. I módlmy się też za lichwiarzy, by Bóg dotknął ich serca i by się nawrócili – wezwał.

źródło:
Zobacz więcej