RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Unia powinna przeznaczyć nowe środki na walkę ze skutkami pandemii”

Premier Mateusz Morawiecki w artykule dla „FAZ” zaznacza, że Unia Europejska powinna przeznaczyć całkowicie nowe zasoby finansowe na walkę ze skutkami epidemii (fot. PAP/Mateusz Marek)
Premier Mateusz Morawiecki w artykule dla „FAZ” zaznacza, że Unia Europejska powinna przeznaczyć całkowicie nowe zasoby finansowe na walkę ze skutkami epidemii (fot. PAP/Mateusz Marek)

Europa potrzebuje kompleksowego pakietu ożywienia gospodarczego stymulującego europejską ekonomię. Konieczna jest nasza wspólna zgoda w kwestii ambitnego kształtu Wieloletnich Ram Finansowych oraz zwiększenie środków własnych, dochodów UE – wzywa Mateusz Morawiecki w „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. - Tylko w ten sposób odnajdziemy równowagę, która zanikła w wyniku wewnętrznych podziałów i wzajemnych animozji - podkreśla polski premier.

„Pandemia pokazuje, że najistotniejsza jest rola państw narodowych”

Pandemia pokazuje bardzo wyraźnie, że to, co jest najistotniejsze, to rola państw narodowych; oczekiwania wobec Unii Europejskiej były większe –...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Unia powinna przeznaczyć całkiem nowe środki finansowe na przeciwdziałanie skutkom gospodarczym pandemii. Wiemy z przeszłości, że strategia austerity – zaciskania pasa w dobie kryzysów lat 2007-13 – nie sprawdziła się” – stwierdził w artykule dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” premier Mateusz Morawiecki. Na wagę tych słów zwraca również uwagę Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej w poście na Twitterze. Tekst ukazał się w sieci w środę.

Podczas czwartkowego wideoszczytu szefowie państw i rządów UE będą obradować na temat sposobów przeciwdziałania kryzysowi. Dyskusja ma dotyczyć też przyszłego wieloletniego unijnego budżetu i mechanizmów finansowych dot. przeciwdziałania skutkom pandemii. Dotychczas przywódcy unijni nie potrafili znaleźć konsensusu w kwestii budżetu.

Premier w tekście dla „FAZ” podkreśla również, że „dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Europy Solidarności – z ambitnym budżetem i nową, odbudowaną równowagą”.

„Funkcjonowanie UE musi napędzać ambicja solidarnej współpracy gospodarczej podjętej w celu ochrony zintegrowanego europejskiego rynku” – kontynuuje Morawiecki. Wskazuje, że aby ustrzec się przed dalszą zapaścią, Europa potrzebuje „kompleksowego pakietu ożywienia gospodarczego stymulującego europejską ekonomię”.

Konrad Szymański: Nie zgodzimy się na obniżenie finansowania polityki spójności

Polska nie zgodzi się na obniżenie finansowania polityki spójności w nowym unijnym budżecie po 2020 roku. Takie stanowisko przesłał brukselskiej...

zobacz więcej

„Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby ocalić europejskie marzenia, plany i ambicje” – pisze, zaznaczając, że „to niewiarygodnie trudne zadanie, bo wymagające równoczesnego działania na wielu płaszczyznach”. Morawiecki uważa, że „już dziś powinniśmy zarysować najważniejsze zasady nowej równowagi europejskiej”.

„Konieczna jest nasza wspólna zgoda w kwestii ambitnego kształtu Wieloletnich Ram Finansowych oraz zwiększenie środków własnych, dochodów UE. Tylko w ten sposób odnajdziemy równowagę, która zanikła w wyniku wewnętrznych podziałów i wzajemnych animozji” – podkreślił premier.

Polski premier docenił już przygotowane przez Komisję „instrumenty zapewniające gwarancje dla pożyczek i bardziej elastyczne zasady korzystania z funduszy europejskich”. Wspomniał też o działaniach podjętych przez każde z państw UE. „Aby jednak Europa odzyskała wzrost i blask, musimy razem zrobić więcej” – dodał.

Szef rządu polskiego zaznaczył, że „to, jak poradzimy sobie z konsekwencjami pandemii, zdefiniuje na nowo Unię Europejską”. Na koniec artykułu premier przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej