RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wydłużono termin składania wniosków dla rolników ws. suszy

Ministerstwo Rolnictwa zdecydowało się wydłużyć termin składania wniosków o dopłaty dla rolników w związku z suszą. – Wnioski o dopłaty do zbiorników retencyjnych i systemów nawodnieniowych będą przyjmowane do 20 lipca – poinformował w TVP Info Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że trwają negocjacje z Unią Europejską w sprawie zwiększenia dopłat.

Ardanowski: Susza może spowodować wzrost cen żywności

Rozległa susza w naszym kraju, którą sygnalizują meteorolodzy, może zmniejszyć produkcję żywności. W Polsce jej nie zabraknie, ale ceny mogą...

zobacz więcej

Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że dopłaty skierowane są głównie do małych gospodarstw, dla których kwota 100 tysięcy złotych jest wystarczająca.

– Nie wydaje mi się, żebyśmy na tym etapie szukania środków na różne ważne cele powinni finansować wielkie gospodarstwa, które mają po kilka tysięcy hektarów, gdzie ta kwota byłaby niewystarczająca – mówił szef resortu.

Dodał, że do tej pory Unia Europejska nie zgadzała się na zwiększenie skali dopłat. Ministerstwo prowadzi w tej chwili negocjacje mające na celu zwiększenie dopłat w związku z suszą, która zagraża polskim rolnikom.

Obecnie dopłaty do zbiorników retencyjnych i systemów nawodnieniowych wynoszą 50 procent inwestycji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej