RAPORT

Wojna na Ukrainie

Media: szpital na 4 tys. miejsc stoi pusty. Fake news nt. Nightingale

Szpital może objąć opieką cztery tysiące ludzi (fot. Stefan Rousseau/PA Images via Getty Images)
Szpital może objąć opieką cztery tysiące ludzi (fot. Stefan Rousseau/PA Images via Getty Images)

Szefowie służby zdrowia zaprzeczyli doniesieniom, że przeniesienie pacjentów z Covid-19 do nowo powstałego szpitala Nightingale w Londynie zostało wstrzymane z powodu braku pielęgniarek. Takie informacje pojawiły się brytyjskich mediach.

Udało nam się ograniczyć transmisję poziomą koronawirusa

Liczba zdiagnozowanych chorych na Covid-19 wzrosła w środę rano do 10 034, po wykryciu nowych 178 przypadków. Zmarły trzy kolejne osoby. Łącznie od...

zobacz więcej


Do szpitala Nightingale w Londynie według mediów mieli trafić pacjenci chorzy na koronawirusa, jednak wnioski miały zostać odrzucone przez brak personelu pielęgniarskiego. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) zapewnił, że jest to sianie dezinformacji, ponieważ szpital od początku miał pełnić jedynie rolę placówki na wypadek przepełnienia londyńskich szpitali.

Szpital ma pojemność 4 tys. łóżek, podzielony jest na ponad 80 oddziałów, z których każdy zawiera 42 łóżka. Został utworzony w ciągu zaledwie dziewięciu dni, jako odpowiedź na postępującą w Wielkiej Brytanii pandemię. Pracować w nim może nawet 16 tys. pracowników personelu medycznego i pomocniczego.

The Guardian informował wcześniej, że szpital nie był w stanie przyjąć około 50 osób z Covid-19 i potrzebujących natychmiastowej opieki, natomiast kolejnych 30 pacjentów miało zostać odrzuconych z powodu braku personelu. Gazeta powoływała się na dokumenty NHS, w których infromowano, że planowane przeniesienie ponad 30 pacjentów zostało „anulowane z powodu problemów kadrowych”. DHSC zaznaczyło natomiast, że Nightingale został zaprojektowany jako placówka awaryjna, gdyby londyńskie szpitale były przepełnione.

Ponad 10 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce. Kolejne zgony

Liczba zdiagnozowanych chorych na Covid-19 wzrosła w środę rano do 10 034, po wykryciu nowych 178 przypadków. Zmarły trzy kolejne osoby. Łącznie od...

zobacz więcej

Dodał, że odmowa składania wniosków między szpitalami w Londynie jest normalna, jeśli pewne udogodnienia nie są dostępne. Jak podkreślił Departament Zdrowia i Opieki Społecznej, szpital nigdy nie miał być w pełni obsadzonym oddziałem intensywnej terapii, a pielęgniarki pracujące na oddziałach intensywnej opieki medycznej w Londynie mogły być tam wysyłane w razie potrzeby.

Sir Simon Stevens, dyrektor naczelny Narodowej Służby Zdrowia, cytowany przez portal mirror.co.uk, powiedział, że „wielkim sukcesem” byłoby, gdyby łóżka w Nightingale nigdy nie były potrzebne, i pochwalił dotychczasową pracę pracowników NHS.

„Nie musieliśmy jeszcze szeroko korzystać z Nightingale dzięki ciężkiej pracy personelu NHS, który uratował ponad 30 tys. pacjentów – oraz społeczeństwa, które odegrało swoją rolę, pozostając w domu i ratując życie” – powiedział Stevens.

„Będzie to liczyło się jako ogromny sukces dla całego kraju, jeśli nigdy nie będziemy musieli korzystać z tej placówki, ale przy możliwych dalszych falach koronawirusa ważne jest, abyśmy mieli te dodatkowe udogodnienia i leczyli pacjentów” ­– dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej