RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Udało nam się ograniczyć transmisję poziomą koronawirusa

Skala wzrostu zachorowań na koronawirusa jest stabilna, potwierdzamy między 300 a 400 przypadków dziennie, co oznacza, że udało nam się ograniczyć transmisję poziomą – powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Nie ma bezpośredniej transmisji od człowieka do człowieka na ulicy – dodał.

W stolicy rusza kolejny mobilny punkt badań na koronawirusa

W środę na parkingu przy warszawskim centrum handlowym rusza kolejny punkt drive-thru, w którym można wykonać testy pod kątem obecności wirusa...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zauważył na konferencji prasowej, że „poza momentami, w których wykrywane są ogniska zachorowań, skala wzrostów zachorowań jest mniej więcej stabilna”.

– Zazwyczaj mówimy o skali między 300 a 400 potwierdzonych przypadków koronawirusa na dobę, chyba że pojawiają się nowe ogniska; ale to znaczy, że tak naprawdę udało nam się ograniczyć transmisję poziomą – wskazał Andrusiewicz.

Wyjaśnił, że to oznacza, iż „nie ma bezpośredniego dużego zarażania w skupiskach ludzkich, są tylko w tych małych – tj. domach pomocy społecznej lub ośrodkach leczniczo-opiekuńczych”. – Nie ma tej transmisji od człowieka do człowieka na ulicy, bo w takim przypadku mielibyśmy codzienną skalę wzrostów, która by systematycznie rosła – podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

Jego zdaniem stabilność liczby wzrostów oznacza, że „transmisji w społeczeństwie jako takiej nie mamy dużej i udało się ją pohamować wprowadzonymi obostrzeniami”.

Dodał również, że działania rządu są ukierunkowane w celu zwalczania ognisk zachorowań, m.in. w szpitalach lub DPS–ach.

Andrusiewicz poinformował też, że w środę odnotowana została największa skala wzrostu wykonanych dziennie testów. – Dzisiaj w ciągu niecałej doby mamy wykonanych ponad 14,2 tys. testów – powiedział. – Bardzo nas to cieszy – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej