RAPORT

Pogarda

Brytyjczycy mają szczepionkę na koronawirusa. Pomógł wirus od szympansa

Na całym świecie koronawirusem zaraziło się już ponad 2,5 miliona osób (fot. PAP/EPA/Nathalia Aguilar)
Na całym świecie koronawirusem zaraziło się już ponad 2,5 miliona osób (fot. PAP/EPA/Nathalia Aguilar)

Najnowsze

Popularne

W czwartek rozpoczną się próby kliniczne na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi stworzonej przez naukowców z uniwersytetu w Oxfordzie – zapowiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Naukowcy oceniają jej szanse na sukces na 80 proc.

Koronawirus zaskakuje. Wywołuje nieoczekiwane objawy

Francuscy naukowcy są zdania, że zakażenie koronawirusem może dawać inne objawy, niż te, o których dotychczas było wiadomo. Na razie testy na...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Hancock oświadczył, że zespół z Oxfordu oraz drugi wywodzący się z Imperial College London dostaną z budżetu na badania po 20 mln funtów.

Zespół Instytutu Jennera w Oxfordzie chce zacząć produkcję przed zakończeniem testów, tak, aby mieć do września około miliona gotowych dawek.

Hancock przyznał, że opracowanie szczepionki jest „niepewną nauką”, ale oba zespoły robią szybkie postępy i – zapewnił – będą w pełni wspierane przez rząd.

– Równocześnie zainwestujemy w zdolności produkcyjne, więc jeśli któraś z tych szczepionek zadziała bezpiecznie, będziemy mogli udostępnić ją Brytyjczykom tak szybko, jak to tylko możliwe – dodał. Ostrzegł jednak, że „nic w tym procesie nie jest pewne”.

Szczepionka z Oxfordu, nazwana ChAdOx1 nCoV-19, jest stworzona z nieszkodliwego wirusa wziętego od szympansa, który został genetycznie zmodyfikowany w celu przenoszenia części koronawirusa. Wykazano już, że technika ta generuje silne odpowiedzi immunologiczne w innych chorobach. Przeprowadzono już rozmowy na temat produkcji szczepionki z trzema brytyjskimi firmami, a także kilkoma zagranicznymi. W testach brać będzie udział do 500 osób.

Równolegle zespół z Imperial College London od lutego testuje na zwierzętach swoją szczepionkę i oczekuje się, że próby kliniczne na ludziach rozpoczną się w czerwcu.

Na całym świecie opracowywanych jest ponad 70 szczepionek, ale Wielka Brytania stanie się w czwartek jednym z niewielu krajów – obok USA i Chin – gdzie przeprowadza się już próby na ludziach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej