RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Prezes OIL w Warszawie: Z 29 tys. lekarzy do pomocy zgłosiło się czterech [WIDEO]

W marcu wojewoda mazowiecki zgłosił się do prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie o dane lekarzy. Nie otrzymał ich. 10 kwietnia zaapelował do lekarzy, żeby pomogli w walce z koronawirusem. – Zgłosiło się jak dotąd czterech lekarzy – przyznaje w rozmowie z RMF FM prezes OIL Łukasz Jankowski. Dopytywany przez dziennikarza podał, że „lekarzy w OIL w Warszawie z aktywnym prawem do wykonywania zawodu jest 29 tysięcy”.

Premier o maseczkach i historycznych danych. Pytania od internautów

W miejscach, gdzie mamy kontakt z drugim człowiekiem maseczki są obowiązkowe od kilku dni i zdaniem wielu ekspertów one są konieczne. Austria,...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Na podstawie art. 47 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi można skierować personel medyczny oraz inne osoby do pracy przy zwalczaniu epidemii. Apel w tej sprawie wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wystosował 10 kwietnia.

Wcześniej prosił prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie o dane lekarzy. – Nie mogliśmy ich udostępnić, bo w ustawie, na którą powołuje się wojewoda, jest dziura. Samorząd zawodowy nie ma takiej możliwości – powiedział „Gazecie Wyborczej” prezes Łukasz Jankowski. Wielu lekarzy, których na początku kwietnia wojewoda wezwał do walki z koronawirusem, w tym samym dniu wzięli L4.

Zwolnienia L4 do kontroli ZUS


– Większość spośród osób, które nie zgłosiły się do pracy, przedstawiło zwolnienia lekarskie. Duża część zwolnień jest wystawiana dokładnie w dniu, w którym dostarczana jest decyzja o oddelegowaniu. W związku z tym przedłożone zwolnienia lekarskie są zgłaszane do weryfikacji i kontroli przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – poinformowała kilka dni temu rzeczniczka wojewody, Ewa Filipowicz.

– Wojewoda skierował do podmiotów leczniczych, domów pomocy i zakładów opiekuńczo-leczniczych w sumie 130 osób, w tym lekarzy internistów, neurologów, anestezjologów oraz pielęgniarki, pielęgniarzy, diagnostów i opiekunów. Dotychczas do pracy stawiło się łącznie 20 osób – ujawniła Filipowicz. Temat ten był również przedmiotem rozmowy Marcina Zaborskiego z prezesem OIL w Warszawie, Łukaszem Jankowskim w RMF.

Marcin Zaborski: Ilu lekarzy zgłosiło się do Okręgowej Izby Lekarskiej z chęcią pomocy w nieswoim szpitalu, w ramach opieki nad pacjentami?

Łukasz Jankowski: Dziś wojewoda kieruje do zwalczania epidemii lekarzy zgodnie z art. 47 zwalczania zakażeń (…) przekazaliśmy apel pana wojewody Konstantego Radziwiłła, w którym pan wojewoda prosił o zgłaszanie się do urzędu wojewódzkiego, do Centrum Zarządzania Kryzysowego.

„Sam wyzdrowiałem, teraz czas pomóc innym”. Minister Woś oddał osocze

– My oczywiście możemy – i jako rząd to robimy – przeznaczyć 1 mld zł na DPS-y, przeznaczyć już 1 mld zł wypłacone na ratowanie miejsc pracy, ale...

zobacz więcej

Pytanie o ilu lekarzach wiecie, że rzeczywiście zgłosili się do pomocy, lekarzach, którzy są zrzeszeni w OIL w Warszawie?
- My przekazaliśmy prośbę pana wojewody i prośbę do lekarzy, żeby do nas podawali kopię tego maila, którego przekazują panu wojewodzie, na dziś wiemy o czterech takich lekarzach.

To ile kopii do was dotarło? Czterech lekarzy?
- Tak jest.

Apel jest z 10 kwietnia, to jest ponad tydzień. W ponad tydzień zgłosiło się 4 lekarzy. Ilu lekarzy jest zrzeszonych w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie?
- No, to nie jest tak łatwe, bo apel wojewody przekazaliśmy 14 kwietnia, bo on przyszedł do nas…

  

Marcin Zaborski: Czyli tydzień temu. W tydzień znalazło się czterech lekarzy jak rozumiem w Warszawie. Ilu lekarzy macie zrzeszonych w Izbie Lekarskiej?

- To duże uproszczenie, dlatego, że zgłaszali się też lekarze z pytaniem bezpośrednio do nas, już nie zgłaszając się do pana wojewody i okazywało się, że np. lekarz pracujący w szpitalu zakaźnym, no nie jest dobrym kandydatem do tego, żeby wspomóc pracę w danym DPS-ie. Takiemu lekarzowi mówiliśmy wprost, nie wliczając go do tej puli, no że lepiej, żeby takiej pracy nie podejmował w trosce również o dobra pacjentów.

Rozumiem, ale odpowiedzmy: ilu lekarzy jest zrzeszonych w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie, panie doktorze?
- Lekarzy aktywnych w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie, z aktywnym prawem do wykonywania zawodu jest 29 tysięcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej