RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nagroda Złotego Goebbelsa” odpowiada ambasador Mosbacher i punktuje manipulacje TVN

„W kontekście TVN słowa o »wolności«, »niezależności« i »odpowiedzialności« brzmią dyletancko i śmiesznie” – ocenia NZG (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images; Facebook/Nagroda Złotego Goebbelsa)

„Dyletancko i śmiesznie brzmią słowa o »wolności«, »niezależności« i »odpowiedzialności« w kontekście TVN” – czytamy na profilu „Nagrody Złotego Goebbelsa”, jednej z najbardziej znanych w sieci stron monitorujących wpadki, manipulacje i fake newsy w mediach. Na profilu NZG pojawiło się kilkanaście przykładów „rzetelności” stacji należącej do koncernu medialnego Discovery.

W reakcji na wpis Mosbacher, w którym ambasador zapewniała, że „przejrzystość, wolność słowa oraz niezależne i odpowiedzialne dziennikarstwo” jest priorytetem właściciela TVN, „Nagroda Złotego Goebbelsa przypomniała szereg przekłamań, manipulacji i przemilczeń ze strony tej stacji. Wśród nich fałszywe oskarżenie o użycie przez policję gazu łzawiącego czy przemilczenie istotnego fragmentu wspólnej konferencji prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

Przypomniano również fejki publikowane świadomie w celu wywołania sensacji, ukrywanie wiadomości publikowanych przez wszystkie główne media przy eksponowaniu błahych, ale mogących wywołać niechęć do rządzących czy przekłamania w tytułach, zupełnie nie pokrywające się z treścią informacji

Przypomniano także przekazy, które w złym świetle stawiały prezydenta Donalda Trumpa – a także szereg innych manipulacji

W poniedziałek ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher napisała na Twitterze, że „Fakty TVN są częścią rodziny Discovery, amerykańskiej firmy notowanej na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku, której priorytetem jest przejrzystość, wolność słowa oraz niezależne i odpowiedzialne dziennikarstwo. Sugestie, że jest inaczej, są fałszywe”. Środowiska sympatyzujące z opozycją odczytały to jako reakcję na wskazanie przez TVP szeregu manipulacji i przekłamań w materiałach TVN.

źródło:
Zobacz więcej