RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Coraz więcej oszustw w internecie. Policja apeluje o zachowanie czujności

W ostatnim czasie policja odnotowała dwa przypadki oszustw dotyczących zakupu maseczek i rękawic ochronnych (fot. Shutterstock/Ivan Kruk)

W dobie koronawirusa oszuści nie śpią nawet w internecie. W ostatnim czasie coraz więcej pojawia się fałszywych ofert kupna maseczek czy rękawic ochronnych. Policjanci apelują, abyśmy zachowali szczególną czujność.

Metoda na wnuczka i testy na koronawirusa. Oszuści próbują wyłudzić pieniądze

Pomimo epidemii koronawirusa oszuści nie śpią i wykorzystują każdą okazję do tego, by wyłudzić od nas pieniądze. W Lubartowie (woj. lubelskie)...

zobacz więcej

W ostatnim czasie lubelscy policjanci odnotowali dwa przypadki oszustw dotyczących zakupu maseczek i rękawic ochronnych. W pierwszym przypadku oszukana została kobieta z powiatu włoszczowskiego. Zamówiła ona na jednym z portali społecznościowych rękawiczki jednorazowe. Wpłaciła na konto oferenta pieniądze za zamówiony towar, który nie dotarł. Szybko wyszło na jaw, że profil sprzedającego był fałszywy.

Drugi przypadek dotyczył zakupu za pośrednictwem jednej ze stron internetowych masek ochronnych. Przelane pieniądze trafiły na konto sprzedającego, jednakże zamówiony towar do klientki już nie.

W sumie obie kobiety zostały oszukane na kwotę ponad 2000 złotych.

Policjanci apelują o rozważne zakupy. Aby nie dać się oszukać przez internet należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy sprawdzać komentarze innych klientów na temat danego sprzedawcy internetowego. Po drugie należy sprawdzić, czy sprzedawca internetowy wykorzystuje do przeprowadzenia transakcji znanego operatora płatności internetowych (profesjonalnych sprzedawców internetowych obsługują bezpieczni operatorzy płatności internetowych, którzy weryfikują swoich klientów).

Należy również zachować szczególną ostrożność, w sytuacji kiedy sprzedawca nie korzysta z usług operatora płatności internetowych, a rachunek bankowy prześle za pośrednictwem e-mail.

Uważać należy również na fałszywe strony bankowe. Powinniśmy też unikać płacenia za towar lub usługę kartą płatniczą bezpośrednio na stronie internetowej sklepu.

Warto sprawdzić także datę uruchomienia sklepu internetowego tj. daty zarejestrowania domeny sklepu, co może być istotne w obecnej sytuacji. Bardzo często zdarza się, że przestępcy otwierają fałszywe sklepy.

źródło:
Zobacz więcej