RAPORT

Pogarda

Koronawirus zaskakuje. Wywołuje nieoczekiwane objawy

Świat zmaga się z epidemią koronawirusa (fot. PAP/EPA/Filippo Venezia)
Świat zmaga się z epidemią koronawirusa (fot. PAP/EPA/Filippo Venezia)

Najnowsze

Popularne

Francuscy naukowcy są zdania, że zakażenie koronawirusem może dawać inne objawy, niż te, o których dotychczas było wiadomo. Na razie testy na obecność wirusa przeprowadza w pierwszej kolejności u osób, u których wystąpiła m.in. wysoka gorączka.

Lekarz z USA: Nie widzę celu badania pacjentów bezobjawowych

Dr Roman Ostrowski pracuje w Nowym Jorku. W rozmowie z TVN podkreślał, że nie widzi potrzeby robienia masowych testów na koronawirusa. – Badanie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Na początku epidemii sądzono, że głównymi objawami zakażenia koronawirusem są bardzo wysoka gorączka, ból głowy i intensywny, suchy kaszel. Po pewnym czasie okazało się, że także są to utrata smaku i powonienia.

Prof. Jerome Salome, francuski Naczelny Inspektor Zdrowia, odpowiadając na pytanie o inne konsekwencje neurologiczne i o wpływ koronawirusa na system nerwowy człowieka, wyjaśnił, że w ciężkich przypadkach uszkodzeniu ulegają ośrodki w mózgu odpowiedzialne za niektóre procesy poznawcze – takie jak orientacja w przestrzeni, umiejętność odpowiadania na pytania, zdolność zapamiętywania i pojemność pamięci, a także funkcje związane z koncentracją uwagi.

Dodał, że istnieją trzy hipotezy mające wytłumaczyć te zaburzenia – koronawirus miałby bezpośrednio atakować mózg, powodować jego stan zapalny albo wpływać na zmianę funkcjonowania układu krążenia.

We Francji w wyniku epidemii zmarło ponad 20 tys. osób. Jednak liczba nowych przypadków i ciężko chorych wymagających ze względu na poważną niewydolność dróg oddechowych leczenia na oddziałach intensywnej terapii, systematycznie się zmniejsza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej