RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus zaskakuje. Wywołuje nieoczekiwane objawy

Świat zmaga się z epidemią koronawirusa (fot. PAP/EPA/Filippo Venezia)

Francuscy naukowcy są zdania, że zakażenie koronawirusem może dawać inne objawy, niż te, o których dotychczas było wiadomo. Na razie testy na obecność wirusa przeprowadza w pierwszej kolejności u osób, u których wystąpiła m.in. wysoka gorączka.

Lekarz z USA: Nie widzę celu badania pacjentów bezobjawowych

Dr Roman Ostrowski pracuje w Nowym Jorku. W rozmowie z TVN podkreślał, że nie widzi potrzeby robienia masowych testów na koronawirusa. – Badanie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Na początku epidemii sądzono, że głównymi objawami zakażenia koronawirusem są bardzo wysoka gorączka, ból głowy i intensywny, suchy kaszel. Po pewnym czasie okazało się, że także są to utrata smaku i powonienia.

Prof. Jerome Salome, francuski Naczelny Inspektor Zdrowia, odpowiadając na pytanie o inne konsekwencje neurologiczne i o wpływ koronawirusa na system nerwowy człowieka, wyjaśnił, że w ciężkich przypadkach uszkodzeniu ulegają ośrodki w mózgu odpowiedzialne za niektóre procesy poznawcze – takie jak orientacja w przestrzeni, umiejętność odpowiadania na pytania, zdolność zapamiętywania i pojemność pamięci, a także funkcje związane z koncentracją uwagi.

Dodał, że istnieją trzy hipotezy mające wytłumaczyć te zaburzenia – koronawirus miałby bezpośrednio atakować mózg, powodować jego stan zapalny albo wpływać na zmianę funkcjonowania układu krążenia.

We Francji w wyniku epidemii zmarło ponad 20 tys. osób. Jednak liczba nowych przypadków i ciężko chorych wymagających ze względu na poważną niewydolność dróg oddechowych leczenia na oddziałach intensywnej terapii, systematycznie się zmniejsza.

źródło:
Zobacz więcej