RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Maląg o podnoszeniu zasiłków dla bezrobotnych: To jeszcze nie ten etap

Rządowi zależy, żeby tarcza antykryzysowa ruszyła pełną parą (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Rządowi zależy, żeby tarcza antykryzysowa ruszyła pełną parą (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

– To nie jest jeszcze ten etap, by podnosić zasiłki dla bezrobotnych, na razie priorytetem jest ochrona miejsc pracy – powiedziała minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że jej resort analizuje sytuację i w razie potrzeby podwyższy zasiłki.

Minister nauki zabrał głos ws. wakacji dla studentów. Będzie inaczej niż w szkołach

W tym roku w indywidualnych przypadkach wakacje na uczelniach będą najprawdopodobniej krótsze – powiedział „Super Expressowi” nowy minister nauki i...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Podczas konferencji prasowej Maląg była pytana, czy planowana jest podwyżka zasiłków dla bezrobotnych. Odpowiedziała, że teraz priorytetem jest utrzymanie miejsc pracy, czemu mają służyć obowiązujące od 1 kwietnia rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej.

– Analizujemy każdego dnia, jak kształtuje się poziom bezrobocia w kraju. Te analizy są przygotowywane (...). Jeśli będzie potrzeba, taki mechanizm (podwyższenia zasiłków – red.) zostanie wprowadzony – poinformowała szefowa MRPiPS.

Dopytywana o słowa wicepremier Jadwigi Emilewicz, że rozważany jest niemal dwukrotny wzrost wysokości zasiłku dla bezrobotnych, Maląg odpowiedziała, że nie ma decyzji o ewentualnej podwyżce i „to nie jest jeszcze ten etap”.

– Priorytetem jest utrzymanie i zatrzymanie pracowników u swoich pracodawców. (...) Dzisiaj zależy nam na tym, żeby tarcza antykryzysowa ruszyła pełną parą – zaznaczyła. Przypomniała, że na podstawie wydanego przez nią rozporządzenia ułatwiona została rejestracja bezrobotnych.

– Prerejestracja może się odbywać w formie elektronicznej, potwierdzenie jest telefoniczne, aby osoby, które tracą pracę, mogły szybko rejestrować się i szybko właściwe świadczenia otrzymywać – powiedziała.

Maląg była też pytana o to, czy brane jest pod uwagę zamrożenie pensji minimalnej w 2021 r. – teraz jest to 2,6 tys. zł brutto, w przyszłym roku – według zapowiedzi PiS z zeszłorocznej konwencji wyborczej – minimalne wynagrodzenie miało wzrosnąć do 3 tys. zł brutto.

– Do lipca mamy czas na analizę sytuacji gospodarczej w kraju, aby przedstawić stronie społecznej wysokość proponowanego minimalnego wynagrodzenia na 2021 r. W drugim półroczu tego roku będziemy ogłaszać, jaki poziom minimalnego wynagrodzenia będzie obowiązywał w 2021 r. – wskazała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej