RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

70 proc. firm zamierza skorzystać z tarczy antykryzysowej

Według „Rzeczpospolitej” nie brakuje dużych przedsiębiorstw, które już ruszyły po pomoc z tarczy antykryzysowej (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Według „Rzeczpospolitej” nie brakuje dużych przedsiębiorstw, które już ruszyły po pomoc z tarczy antykryzysowej (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Ponad 70 proc. firm zamierza skorzystać z rządowego pakietu pomocy w walce z kryzysem wywołanym pandemią – wynika z badania Business Centre Club, które w połowie kwietnia objęło 600 firm. Opisujący sprawę dziennik „Rzeczpospolita” przypomina, że w pierwszych dwóch tygodniach po wprowadzeniu tarczy antykryzysowej firmy złożyły prawie 1,3 mln wniosków do ZUS i urzędów pracy o przewidzianą w niej pomoc.

„Faza paniki skończyła się”. Prezes Banku Pekao o gospodarce i skutkach epidemii

Faza paniki na rynkach skończyła się – przekonuje prezes Banku Pekao SA Marek Lusztyn w sobotnim wywiadzie dla „Business Insider”. Jego zdaniem,...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„W najbliższych dniach, gdy tarcza antykryzysowa 2.0 rozszerzy zasięg wsparcia i wystartuje uruchamiana przez Polski Fundusz Rozwoju tarcza finansowa, liczba przedsiębiorstw szukających w nich ratunku przed skutkami pandemii powinna szybko się zwiększyć. Według badania Business Centre Club, które w połowie kwietnia objęło 600 firm, a które »Rzeczpospolita« opisuje jako pierwsza, ponad 70 proc. przedsiębiorców zamierza skorzystać z rządowych instrumentów pomocowych, w tym z wartej 100 mld zł tarczy finansowej. Do sięgnięcia po wsparcie przymierza się już 56,5 proc. małych i średnich firm” – czytam w poniedziałkowym wydaniu gazety.

„Rzeczpospolita” podaje, że odwrotnie jest wśród dużych spółek, z których wiele analizuje jeszcze propozycje rządowe. „Na konkretne deklaracje, z których instrumentów wsparcia skorzystamy, a z których nie, jest za wcześnie. Już wiemy, że wśród osłonowych rozwiązań zabrakło np. pilnej zmiany przepisów dotyczących zatrudniania niepełnosprawnych” – cytuje Grzegorza Dzika, prezesa giełdowej Grupy Impel, która zatrudnia 20 tys. osób.

Tarcza Antykryzysowa: dziś kolejne wypłaty świadczenia postojowego

Na konta przedsiębiorców wpłyną dziś kolejne środki w ramach świadczenia postojowego.

zobacz więcej

Według dziennika nie brakuje jednak dużych przedsiębiorstw, które już ruszyły po pomoc. „Zamierzamy możliwie szeroko korzystać z zapisów rządowych tarcz antykryzysowej i finansowej” – zapowiada w rozmowie z gazetą Dariusz Formela z największej polskiej grupy meblarskiej Black Red White (BRW).

Firma ta, jak czytamy, wskutek pandemii straciła aż 80 proc. krajowej sprzedaży i większość wpływów z eksportu. W końcu marca musiała wstrzymać pracę w większości z 18 zakładów. Chcąc utrzymać zatrudnienie, zmniejszyła o jedną piątą wymiar etatów wszystkich 7,5 tys. pracowników, a teraz dostała pierwszą transzę 1,7 mln zł dofinansowania do ich płac.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej