RAPORT

Pogarda

Zniesione obostrzenia. Ministerstwo Zdrowia przypomina o zachowaniu dystansu społecznego

W związku z epidemią koronawirusa od 16 kwietnia do odwołania, w Polsce nałożony został obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych(fot. 	PAP/Paweł Supernak)
W związku z epidemią koronawirusa od 16 kwietnia do odwołania, w Polsce nałożony został obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych(fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Korzystając z miejsc publicznych, musimy pamiętać, żeby nadal zachowywać dystans społeczny, czyli odległość przynajmniej dwóch metrów od osoby, z którą idziemy – zwrócił uwagę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przypomniał także o obowiązku zakrywania ust i nosa.

Emilewicz: Pierwsza ewaluacja łagodzenia obostrzeń w kolejny piątek

Ewaluacji pierwszego etapu łagodzenia obostrzeń dokona minister zdrowia Łukasz Szumowski w kolejny piątek. Jeśli wzrost zachorowań nie będzie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Od poniedziałku zniesiony został zakaz przemieszczania się i przebywania w miejscach publicznych. Otwarty jest wstęp do lasów, parków, plaż – z wyłączeniem placów zabaw. Osoby powyżej 13. roku życia mogą przemieszczać się samodzielnie.

Rzecznik resortu zdrowia podkreślił, że korzystając z miejsc publicznych, należy pamiętać o odpowiednim dystansie. „Musimy pamiętać, żeby nadal zachowywać dystans społeczny, czyli odpowiednią odległość, najlepiej większą, ale musi być ona przynajmniej dwumetrowa, nawet od osoby, z którą wspólnie idziemy. Wyjątkiem jest dziecko wymagające opieki” – stwierdził rzecznik.

Dodał, że należy także pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych, z wyjątkiem lasów. „Dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego możliwość ruchu jest bardzo ważna, ale takiej potrzebie nie może towarzyszyć chęć integracji społecznej” – podkreślił Andrusiewicz.

Zaznaczył, że obowiązujące restrykcje przynoszą dobre efekty i nadal należy się do nich stosować. „Kiedy porównamy sytuację w innych krajach zmagających się koronawirusem, to w Polsce poziom wzrostu zachorowań jest mniejszy. Widać, że te restrykcje przyniosły pożądany efekt i rzeczywiście ograniczyliśmy skalę wzrostu. Gdyby ich nie było, pewnie dzisiaj mówilibyśmy o kilkudziesięciu tysiącach osób chorych” – wskazał.

Pytany, czy można mówić w tej chwili o szczycie zachorowań w Polsce, odparł, że „tego nikt odpowiedzialny nie jest w stanie ocenić”. „Dochodzą do nas różne analizy, także zagranicznych naukowców. Jedne mówią, że jesteśmy przed szczytem, drugie, że ten szczyt jest już za nami. Z dystansem podchodzimy do takich informacji. Mamy swoje analizy, przygotowywane m.in. przez specjalistów w Państwowym Zakładzie Higieny” – powiedział Andrusiewicz.

W lasach nie obowiązują maseczki. Opublikowano rozporządzenie znoszące część ograniczeń

Ministerstwo Środowiska informuje, że od poniedziałku 20 kwietnia będzie można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce. W...

zobacz więcej

„Na pewno nie możemy powiedzieć, że jesteśmy chociażby blisko szczytu” – dodał.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów od poniedziałku przestaje obowiązywać zakaz przemieszczania się, podróżowania, przebywania w miejscach publicznych. Można przebywać na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne, w tym w lasach, skwerach, parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach oraz plażach. W lasach nie trzeba zasłaniać twarzy.

Do odwołania zamknięte pozostają place zabaw, ogrody zoologiczne, ogrody jordanowskie w częściach, gdzie znajdują się place zabaw. Na terenach leśnych nie można korzystać z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.

Utrzymany zostaje – do odwołania – obowiązek utrzymania co najmniej dwumetrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi do 13. roku życia, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

Także do odwołania obowiązuje zasłanianie ust i nosa, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy. To ograniczenie nie dotyczy m.in. dzieci do czterech lat, osób, które mają problemy z oddychaniem, a także tych, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia.

Nowe przepisy przewidują, że w sklepach powyżej 100 m kw. może przebywać jedna osoba na 15 m kw. powierzchni, a w sklepach do 100 m kw. cztery osoby na jedną kasę. W godz. 10-12 nadal będą obowiązywały „godziny dla seniorów”, ale wyłącznie od poniedziałku do piątku. Na terenie targowisk czy bazarów może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez cztery.

W mszy lub innym obrzędzie religijnym może uczestniczyć jedna osoba na każde 15 m kw. powierzchni budynku, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Na cmentarzu może przebywać nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę, a także m.in. osoby dokonujące pochowania.

Osoby nieletnie powyżej 13. roku życia mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego.

W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli, że kolejne etapy rezygnacji z panujących obostrzeń będą uzależnione od panującej sytuacji epidemicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej