RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uwaga podczas spacerów. W lasach panuje susza

W lasach w niemal całym kraju panuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego (fot. arch PAP/Grzegorz Michałowski)
W lasach w niemal całym kraju panuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego (fot. arch PAP/Grzegorz Michałowski)

Od poniedziałku przestał obowiązywać zakaz wstępu do lasów, nałożony 3 kwietnia w związku ze stanem epidemii koronawirusa. W lasach w niemal całym kraju panuje jednak najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. „Uważajmy podczas spacerów” – zaapelował rzecznik Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Lasy na powrót otwarte. Kilka zasad, o których musisz pamiętać

Wybierajmy te lasy najbliżej nas, nie urządzajmy dużych wycieczek, chodźmy w miejsca mniej popularne, nie jedźmy do lasu samochodem ani komunikacją...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jak przekazał rzecznik Komendanta Głównego PSP, od początku tego roku wybuchło ponad 2,1 tys. pożarów lasów i 23 tys. pożarów traw. Jako przykład podał niedzielny pożar, który wybuchł w Nowinach w województwie Świętokrzyskim.

– W niedzielę 34 zastępy strażaków gasiły pożar traw i nieużytków w Nowinach w Świętokrzyskiem, który przeniósł się na halę magazynową. Tam trwały działania ratownicze – powiedział st. kpt. Krzysztof Batorski.

Rzecznik Komendanta Głównego PSP dodał, że w całej Polsce w lasach ściółka jest bardzo sucha. – Natomiast wilgotność spada, a to oznacza, że jest to bardzo łatwopalny materiał, dlatego uważajmy podczas spacerów – powiedział st. kpt. Batorski.

Zaapelował też, by nie wchodzić do lasu i nie prowadzić aktywności, która może spowodować pożar. – Żadne grille nie są możliwe w lesie, bo przepisy jasno mówią o tym, że ani w lesie, ani 100 metrów od lasu nie możemy palić ognisk i używać otwartego ognia. To jest wykluczone – przypomniał.

Zaznaczył, że również wjeżdżanie do lasu samochodem może być niebezpieczne. – Spaliny i cały układ wydechowy pojazdu mają bardzo wysoką temperaturę, a to w połączeniu z suchą trawą i ściółką może spowodować pożar – podkreślił strażak.

Spłonęło nielegalne składowisko chemikaliów. Zarządzono ewakuację

W miejscowości Nowiny (woj. świętokrzyskie) w godzinach popołudniowych wybuchł pożar na terenie składowiska materiałów niebezpiecznych. Zarządzono...

zobacz więcej

Gdy jednak już dojdzie do pożaru, należy natychmiast wezwać służby ratownicze, używając numerów alarmowych: 112 lub 998. Dyżurnego trzeba poinformować o miejscu i zasięgu pożaru. Trzeba być też przygotowanym na to, że dyżurny będzie chciał się upewnić, iż faktycznie doszło do takiego zdarzenia, i w tym celu oddzwoni. Po przekazaniu zgłoszenia powinno się oczekiwać służb na drodze dojazdowej, by jak najszybciej wskazać im dokładnie miejsce pożaru.

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że od poniedziałku będzie można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce, a w lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra Michała Wosia.

Ministerstwo przekazało wytyczne dyrektorom parków narodowych, by także one były dostępne dla odwiedzających. „Dyrektorzy mogą w ramach lokalnego rozpoznania zamknąć określony rejon lub szlak, jednak nie cały park. Pracownicy i straże parków będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach” – poinformował resort.

„Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma” – przekazał minister środowiska Michał Woś.

Resort dodał, że decyzją Rady Ministrów niedostępna pozostaje mała infrastruktura leśna – urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci, wiaty i miejsca biwakowania. „Ze względu na panującą suszę zachowajmy szczególną ostrożność” – zaapelowało ministerstwo.

Z informacji przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że w zeszłym roku z ogólnej liczby 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4 proc.). Pożary traw i nieużytków objęły łączną powierzchnię 24 151 ha.

PSP zaznaczyło, że w zeszłym roku do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli ponad 183 mln litrów wody, co – jak wskazano – stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich. W 2019 r. odnotowano też prawie 9 tys. pożarów lasów.

źródło:

Zobacz więcej