RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Nigeria: 47 zamordowanych w atakach na pięć wiosek na północnym zachodzie

W ubiegłym roku w wyniku bandyckich rozbojów zginęły w północno-zachodniej części Nigerii setki ludzi (zdjęcie ilustracyjne)(arch. PAP/EPA/STR)
W ubiegłym roku w wyniku bandyckich rozbojów zginęły w północno-zachodniej części Nigerii setki ludzi (zdjęcie ilustracyjne)(arch. PAP/EPA/STR)

Co najmniej 47 osób zginęło w skoordynowanych ze sobą atakach grup przestępczych na pięć wiosek w stanie Katsina na północnym zachodzie Nigerii – poinformowały władze tego kraju i policja.

Na Covid-19 zmarł szef gabinetu prezydenta Nigerii

Z powodu zakażenia koronawirusem w piątek zmarł szef gabinetu prezydenta Nigerii Abba Kyari – poinformowała służba prasowa nigeryjskiej głowy...

zobacz więcej

Jak powiedział rzecznik lokalnej policji, uzbrojeni, głównie w karabiny AK 47, mężczyźni na motocyklach przeprowadzili „zorganizowane i jednoczesne” ataki na mieszkańców pięciu wiosek, zabijając co najmniej 47 z nich.

Według policji grupy przestępcze specjalizujące się w kradzieżach bydła i porwaniach dla okupu zaatakowały te same społeczności już w piątek, ale spotkały się wówczas z silnym oporem i zostały odparte.

Bandyci zaatakowali ponownie te wioski w nocy z soboty na niedzielę, gdy ich mieszkańcy spali.

W niedzielnym oświadczeniu prezydent Nigerii Muhammadu Buhari potępił „nowy atak w jego rodzinnym regionie Katsina” i zapowiedział „zdecydowaną walkę z bandytami, którzy zabijają niewinnych ludzi”.

W ubiegłym roku w wyniku bandyckich rozbojów zginęły w północno-zachodniej części Nigerii setki ludzi. Dotychczasowe działania sił bezpieczeństwa i armii przeciwko grupom przestępczym nie przyniosły żadnego rezultatu.

W północno-wschodniej Nigerii siły rządowe walczą także z dżihadystami, głównie z organizacji Boko Haram, którzy od wielu lat dążą do przekształcenia kraju – lub przynajmniej jego części – w muzułmańskie państwo wyznaniowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej