To już dwa lata bez Króla Popu

Amerykański muzyk, artysta estradowy i tancerz – Michael Jackson, zmarł dwa lata temu, 25 czerwca 2009 r. w wieku 50 lat. Jego kariera i kontrowersyjne życie osobiste stały się nieodłączną częścią popkultury ostatnich kilku dekad. Płyty Króla Popu wciąż należą do najczęściej kupowanych krążków na świecie.

Michael Jackson był jednym z najlepszych wykonawców muzyki pop i bodaj najpopularniejszym muzykiem w historii tego gatunku. Przyczyną śmierci artysty było zatrzymanie akcji serca, spowodowane przedawkowaniem leków.

Płyty Jacksona, takie jak: „Bad”, „Dangerous”, „Invincible” czy „Thriller” należą do najczęściej kupowanych na świecie. Sam „Thriller” z 1982 r. jest najlepiej sprzedającym się albumem wszech czasów. Album Jacksona był także pierwszym w historii, z którego aż 7 singli, w tym tytułowy „Thriller”, przez rok znajdowało się w pierwszej 10. na liście przebojów magazynu Billboard.

W wywiadzie udzielonym w 1983 r. Król Popu z zaangażowaniem opowiadał o swoich występach na żywo: – Kocham występować, ruszać się na scenie. Nienawidzę stać bezczynnie. Kiedy nie jestem na scenie nie jestem tak szczęśliwy, jak podczas występów. Wszystko wydaje mi się obce, nowe. Teraz właśnie zaczynam odkrywać uroki przyjaźni.

Jackson zrewolucjonizował pojęcie teledysku

To również za jego sprawą teledysk przeszedł prawdziwą rewolucję. Jackson podniósł jego rangę do znaczącej formy sztuki, to jest mini-filmu opowiadającego pewną historię. W wywiadzie z 1999 r. tłumaczył, jakie warunki powinien spełniać dobry wideoklip. – Moim zdaniem, teledysk musi być dla widza stuprocentową rozrywką, musi zachowywać pewną ciągłość – mieć początek, rozwinięcie i zakończenie. Wtedy można śledzić historię, która została w nim przedstawiona, a nie jedynie obserwować luźne obrazy. Ja sam jestem bardzo zaangażowany w tworzenie wideoklipów. Muszą one płynąć z mojej duszy – opowiadał.

Michael Jackson od dawna nie występował publicznie, jednak zamierzał powrócić na scenę w lipcu 2009 r., planując 12 koncertów w Londynie. Na konferencji prasowej w marcu powiedział, że będzie to jego ostateczne pożegnanie ze sceną.

Sukces Michaela Jacksona pomógł muzyce czarnoskórych artystów powrócić do głównych stacji radiowych, po raz pierwszy od połowy lat 70-tych.

flickr.com

Po „Thrillerze” Jackson wydawał kolejne płyty osiągające wysokie pozycje na listach: „Bad”, „Dangerous”, „HIStory” oraz „Invincible” w 2001 r. – ostatni album z nowym materiałem. Zagrał też w kilku filmach, między innymi: „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, „Moonwalker” czy „Ghosts”.

Piosenkarz był najbardziej uhonorowanym artystą w historii. Otrzymał liczne tytuły i nagrody, m.in.: 14 nagród Grammy, nagrodę World Music Award dla Najlepiej Sprzedającego Się Artysty Wszech Czasów Millenium, American Music Award dla Artysty Stulecia i nagrodę Bambi dla Artysty Pop Millenium. Jego nazwisko zostało dwukrotnie umieszczone w Rock and Roll Hall of Fame – jako członka Jackson 5 w 1997 r. i jako artysty solowego w 2001 r.

źródło:
Zobacz więcej