RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Trump o pandemii koronawirusa: Chiny powinny ponieść konsekwencje

Prezydent dał do zrozumienia, że Pekin mógł popełnić niezawiniony błąd (fot. Reuters/Alexander Drago)
Prezydent dał do zrozumienia, że Pekin mógł popełnić niezawiniony błąd (fot. Reuters/Alexander Drago)

Najnowsze

Popularne

Chiny powinny ponieść konsekwencje wybuchu pandemii koronawirusa, jeśli byłyby za nią „świadomie odpowiedzialne” – oświadczył Donald Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych dał jednak do zrozumienia, że Pekin mógł popełnić niezawiniony błąd.

Na Pekinie czapka gore. USA domagają się od Chin prawdy o koronawirusie

Waszyngton wszczyna śledztwo w sprawie wybuchu pandemii konronawirusa i stawia komunistycznym władzom w Pekinie coraz mocniejsze zarzuty....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Jeśli to był błąd, to błąd jest błędem. Jednak jeśli oni byli świadomie odpowiedzialni, w takiej sytuacji na pewno powinny być tu konsekwencje – powiedział amerykański prezydent na konferencji prasowej.

Donald Trump krytykował władze w Pekinie za brak przejrzystości w działaniach po tym, jak wirus zaczął rozprzestrzeniać się w chińskiej prowincji Wuhan. Prezydent USA po raz kolejny zakwestionował też oficjalną liczbę ofiar koronawirusa w Chinach.

W piątek te dane zostały zrewidowane. Liczbę osób uznanych za zmarłe z powodu zachorowania na COVID-19 w Wuhan, zwiększono o 1290 przypadków, czyli około 50 procent w stosunku do dotychczasowych danych.

Chińskie MSZ konsekwentnie odpiera oskarżenia o tuszowanie prawdziwych danych, dotyczących skali epidemii w tym kraju.

Wciąż jednoznacznie nie wskazano źródła patogenu, który po raz pierwszy wykryty został pośród klientów i sprzedawców targu zwierząt i owoców morza w Wuhan. Władze ChRL przekonują jednak, że wirus może nie pochodzić z Państwa Środka. Na razie nie przedstawiono żadnych dowodów na poparcie tej tezy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej