RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nowe dane z Chin wywołały burzę. Niemcy zaniepokojeni

Chińskie władze zmieniły oficjalny bilans ofiar koronawirusa w mieście Wuhan (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Chińskie władze zmieniły oficjalny bilans ofiar koronawirusa w mieście Wuhan (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Najnowsze

Popularne

Niemcy krytykują Chiny za politykę informacyjną dotyczącą koronawirusa. Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas zabrał głos w tej sprawie po tym, jak władze w Pekinie poinformowały, że liczba ofiar COVID-19 w tym kraju jest wyższa niż podawały wcześniej. Z kolei sekretarz stanu USA Mike Pompeo podkreślił, że Chiny muszą wyjawić całą prawdę o tym, jak doszło do wybuchu zarazy.

Tajemnica zgonów w Wuhan. Są nowe, oficjalne dane. Różnią się o 50 proc.

Chińskie władze podniosły oficjalny bilans zmarłych na Covid-19 w mieście Wuhan o 1290 do 3869, czyli o ok. 50 proc. – przekazały państwowe media....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Minister Heiko Maas w wywiadzie dla „Bild Zeitung” powiedział, że jest wiele pytań, na które należy znaleźć odpowiedź. „Informacje o pochodzeniu wirusa są dla naukowców bardzo istotne. Aby wyprodukować szczepionkę, należy wiedzieć, jak wirus się pojawił i skąd pochodzi. Na te wszystkie pytania należy odpowiedzieć i zakładam że Chiny, jako uczestnik społeczności międzynarodowej, odegrają w tym konstruktywną rolę” – powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Rzecznik rządu Stefan Seibert stwierdził z kolei, że „Chiny zrobiły bardzo dużo dla zahamowania koronawirusa. Teraz nadszedł czas na współpracę”.

Głosy krytyki płyną też z USA. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył w piątek, że Pekin musi wyjawić prawdę o początku pandemii koronawirusa, która „zniszczyła tak dużo majątku na całym świecie”. Dodał, że dotychczasowa postawa Chin sprawi, że wiele państw porzuci współpracę z chińskimi firmami.

– Jestem przekonany, że ten moment, kiedy Partia Komunistyczna Chin nie była transparentna i otwarta i nie posługiwała się danymi w odpowiedni sposób, sprawi, że wiele, wiele krajów przemyśli to, co robi, jeśli chodzi o ich infrastrukturę – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Raport ONZ: W tym roku na koronawirusa może umrzeć w Afryce 300 tys. osób

Nawet w najlepszym rozpatrywanym scenariuszu, z powodu koronawirusa w Afryce może umrzeć w tym roku 300 tys. osób – wynika z opublikowanego w...

zobacz więcej

Chińskie władze podniosły oficjalny bilans zmarłych na Covid-19 w mieście Wuhan o 1290 do 3869, czyli o ok. 50 proc. Korektę uzasadniono m.in. problemami z rejestracją zachorowań w warunkach przeciążenia służby zdrowia. Wśród przyczyn rozbieżności danych wymieniono fakt, że w początkowej fazie epidemii liczba zakażeń rosła lawinowo, znacznie przekraczając możliwości służby zdrowia. Część chorych nie trafiła do szpitala i zmarła w domach – napisano.

Na początku kwietnia agencja Bloomberg informowała o tajnym raporcie wywiadu USA, z którego wynikało, że władze Chin ukrywały prawdziwy zasięg epidemii, zaniżając dane o przypadkach koronawirusa oraz zgonach na Covid-19. Prezydent USA Donald Trump kilkakrotnie oskarżył władze Chin o zbyt powolne informowanie świata o koronawirusie w początkowej fazie jego rozprzestrzeniania się.

W Niemczech dotychczas zarejestrowano ponad 138 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 4,1 tys. osób, a około 82 tys. uznano za wyleczone.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej