RAPORT

Pogarda

Raport ONZ: W tym roku na koronawirusa może umrzeć w Afryce 300 tys. osób

Eksperci wskazują, że słabe afrykańskie systemy opieki zdrowotnej zostaną przytłoczone epidemią (fot. Billy Mutai/Anadolu Agency via Getty Images)
Eksperci wskazują, że słabe afrykańskie systemy opieki zdrowotnej zostaną przytłoczone epidemią (fot. Billy Mutai/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nawet w najlepszym rozpatrywanym scenariuszu, z powodu koronawirusa w Afryce może umrzeć w tym roku 300 tys. osób – wynika z opublikowanego w piątek raportu Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Afryki.

WHO: Jesteśmy przed szczytem zakażeń koronawirusem

Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Margaret Harris powiedziała, że „z całą pewnością nie doszło jeszcze szczytu zakażeń”...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Dokument przewiduje, że w najgorszym scenariuszu, przy braku jakichkolwiek działań zaradczych, w Afryce koronawirusem może się zakazić ponad miliard ludzi, a 3,3 mln umrzeć na COVID-19. Nawet w optymistycznym wariancie, w którym na kontynencie wprowadzane są poważne środki zapobiegawcze, SARS-CoV-2 zainfekuje się ponad 122 mln mieszkańców Afryki – oceniają autorzy opracowania.

Zaznaczają, że w każdej z rozpatrywanych ewentualności słabe i niedofinansowane afrykańskie systemy opieki zdrowotnej zostaną przytłoczone epidemią.

Eksperci przypominają, że większość ludności miejskiej kontynentu mieszka w gęsto zaludnionych slumsach, w których często nie ma dostępu do podstawowej infrastruktury sanitarnej. Dodatkowo wielu ludzi, w tym 40 proc. dzieci poniżej 5. roku życia cierpi z powodu niedożywienia.

Wszystko to może przyczynić się do gwałtownego rozwoju epidemii w Afryce - czytamy w raporcie, który opisuje również potencjalne skutki ekonomiczne kryzysu. Według autorów dokumentu PKB całego kontynentu może się zmniejszyć o 2,6 proc., ucierpi także eksport, a nawet 27 mln ludzi może wpaść w skrajne ubóstwo.

Jak podaje agencja Reutera, do piątku w całej Afryce zdiagnozowano ponad 18 tys. infekcji koronawirusem, ale specjaliści zwracają uwagę na to, że tempo rozwoju epidemii alarmująco przypomina sytuację w Europie sprzed kilku tygodni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej