RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie wspomina, nie pyta. Jak TVN „nie zauważa” nagród w Senacie Grodzkiego

Kilka dni temu na jaw wyszły informacje o „wynagrodzeniach uznaniowych” dla urzędników Kancelarii Senatu za kadencji marszałka Tomasza Grodzkiego. TVN, największa telewizja komercyjna, zdaje się jednak „nie zauważać” ujawnionych przez portal tvp.info i bulwersujących opinię publiczną faktów o premiach i nagrodach. O sprawie telewizja nie poinformowała choćby w głównym programie informacyjnym „Fakty”. Nie zapytano też o nią samego marszałka Grodzkiego, gdy w piątek był gościem porannego pasma w TVN24.

Urzędnik Grodzkiego o dziennikarzu: portugalski pieczeniarz. O nagrodach w Senacie milczy

„Portugalski pieczeniarz znów próbuje bezpodstawnie atakować i dyskredytować moją skromną osobę” – w takim tonie wicedyrektor Centrum...

zobacz więcej

Przypomnijmy – w środę portal tvp.info opisywał sprawę nagród dla ludzi marszałka Tomasza Grodzkiego.

O prostą informację – kto i ile otrzymał od początku tej kadencji, wnioskował w lutym jeden z obywateli, jednak bezskutecznie. Przekazał nam swoją korespondencję z senackimi urzędnikami. Autorzy pisma nie podali wnioskodawcy konkretnych sum i nazwisk beneficjentów. Obywatel chciał wiedzieć, jakie premie czy nagrody otrzymali np. były rzecznik PSL Jakub Stefaniak, były poseł PO Grzegorz Furgo i inni najbliżsi współpracownicy marszałka Grodzkiego.

Marszałek zasłania się RODO

Zamiast tego podlegli marszałkowi urzędnicy zażądali wykazania przez czytelnika „interesu społecznego” w przygotowaniu takiej informacji. Urzędnicy oszacowali też, że wytworzenie informacji kosztuje 292,27 zł.

Stacja TVN powstała na zlecenie służb? Jak Urban Waltera zachwalał

W 2012 r. Antoni Macierewicz wygrał w sądzie z Mariuszem Walterem, któremu nie podobało się, że polityk przypomniał o związku ITI z wojskowymi...

zobacz więcej

Udostępnienia danych o premiach, nagrodach i wynagrodzeniach uznaniowych domaga się od kilku tygodni także portal tvp.info. Na razie w trybie informacji publicznej Kancelaria Senatu przekazała nam jedynie łączną kwotę wypłaconych urzędnikom premii – 1,5 mln zł, na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Nadal czekamy na odpowiedź z wyszczególnionymi informacjami, do kogo i w jakiej kwocie trafiły dodatkowe środki. W otrzymanej w piątek odpowiedzi takie dane ponownie nie zostały nam przekazane.

Informacje starannie ukrywa Senat i marszałek Grodzki, który zasłania się przepisami RODO. – Obywatel ukrywający się pod nieznanym linkiem, jak mniemam, niekoniecznie musiał być obywatelem polskim. Nie wiem, czy to nie był agent rosyjskich czy chińskich służb specjalnych – stwierdził w środę Grodzki na konferencji prasowej.

Senat nie ujawnia, TVN nie pyta

Cała sprawa przez telewizję TVN została przemilczana, choćby w głównym, wieczornym wydaniu programu informacyjnego „Fakty”.

„Handlowanie publicznym pieniądzem”. Ekspert o wynagrodzeniach w Senacie Grodzkiego

W tak krótkim czasie wydać na urzędników – jak wiemy już teraz – politycznych 1,5 mln zł to bardzo zły prognostyk dla Senatu, który w tej kadencji...

zobacz więcej

W piątek rano marszałek Grodzki był gościem TVN24, miał więc możliwość odnieść się do ujawnionych informacji. Nie miał jednak „okazji”, bo pytania o nagrody w Senacie nie padły ze strony dziennikarki telewizji.

Pełnej transparentności domagają się nie tylko obywatele i media, ale także komentatorzy i politycy. W rozmowie z portalem tvp.info politolog prof. Kazimierz Kik podkreślał, że ukrywanie informacji o wydatkowanych przez publiczne instytucje środkach podważa zasady przejrzystości obowiązującej w polskim życiu politycznym. Zdaniem eksperta ta zasada została złamana przez Senat, który powinien być „nauczycielem przejrzystości”.

Co ważne, podobnie uważają także politycy Platformy Obywatelskiej. Senator PO Kazimierz Kleina ocenia, że „kwoty, jeżeli były wypłacone, wynikały z umów pracowników”. – Ale te wszystkie sprawy powinny być publiczne i dotyczyć wszystkich instytucji sfery publicznej – zaznaczył polityk opozycji na antenie TVP Info.

teraz odtwarzane
Politycy o nagordach w Senacie

źródło:
Zobacz więcej