RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pędzili w lesie bimber, paląc kradzionym drewnem

Zatrzymanym grozi do roku więzienia (fot. KPP Sokółka)
Zatrzymanym grozi do roku więzienia (fot. KPP Sokółka)

Najnowsze

Popularne

Policjanci z Sokółki (woj. podlaskie) zatrzymali dwóch mężczyzn podczas nielegalnego wytwarzania alkoholu. Fabryczka działała w lesie koło miejscowości Wierzchlesie, zabezpieczono tam aparaturę do produkcji i około 600 litrów zacieru. Zarzuty obejmą też kradzież drewna, które użyto jako opału.

KAS: Tysiące litrów alkoholu trafiło do placówek medycznych i sanepidu

Śląska, łódzka, lubelska, podlaska, opolska KAS przekazały ponad 16,3 tys. litrów alkoholu m.in. placówkom medycznym i sanepidowi – poinformowała...

zobacz więcej

Leśne bimbrownie działają w Puszczy Knyszyńskiej od lat, a mimo ciągłych akcji policji i Krajowej Administracji Skarbowej proceder nielegalnej produkcji alkoholu tam nie zanika. Niektóre ze zlikwidowanych w ostatnich latach miały możliwości produkcyjne sięgające nawet kilku tysięcy litrów alkoholu.

Tym razem policja zatrzymała mężczyzn w wieku 30 i 36 lat na gorącym uczynku, zanim jeszcze zdołali oni wytworzyć gotowy alkohol. Na miejscu zabezpieczono nie tylko aparaturę i zacier, ale też stertę drewna, które zostało ścięte w pobliżu i było wykorzystywane jako opał. Zostało to potraktowane w zarzutach jako kradzież. Za nielegalną produkcję alkoholu grozi mężczyznom kara grzywny, ograniczenia wolności albo do roku więzienia.

O popularności bimbrownictwa w regionie świadczy ekspozycja, którą obejrzeć można w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej – instytucji kultury województwa podlaskiego. Wystawa powstała w oparciu o oryginalne elementy fabryczek alkoholu zlikwidowanych przez policję. Oddanie ich na własność muzealnikom było możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań sądowych przeciwko bimbrownikom. Były bowiem dowodami w sprawach przed sądem. W ten sposób kilkaset litrów takiego alkoholu trafiło np. do sanepidu.

W ostatnim czasie podlaska Krajowa Administracja Skarbowa i policja alkoholu zabezpieczonego w czasie akcji przeciwko bimbrownikom starają się nie utylizować, ale przekazywać na potrzeby działań dezynfekcyjnych związanych z walką z pandemią koronawirusa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej