RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ziemia 2.0? Kepler odkrył wyjątkowy obiekt

Kepler-1649c znajduje się zaledwie 300 lat świetlnych od Ziemi (graf. NASA)
Kepler-1649c znajduje się zaledwie 300 lat świetlnych od Ziemi (graf. NASA)

Najnowsze

Popularne

Ponowna analiza danych zebranych za pomocą kosmicznego teleskopu Kepler wykazała istnienie egzoplanety o rozmiarach Ziemi. Kepler-1649c krąży w ekosferze swojej gwiazdy, czyli w odległości od gwiazdy, w której na powierzchni skalistej planety może istnieć woda w stanie ciekłym.

Supernowa rekordzistka. Potwierdza teorię sprzed pół wieku

Odkryta niedawno supernowa SN2016aps zaskoczyła badaczy. Jest co najmniej dwukrotnie jaśniejsza i energetyczna oraz prawdopodobnie znacznie...

zobacz więcej

Zespół naukowców z kilku uniwersytetów ponownie przeanalizował dane z Keplera, który zakończył swoją misję w 2018 r. Za pierwszym razem algorytmy komputerowe zignorowały pewien sygnał, jednak tym razem udało się wykryć wyraźną sygnaturę, która wskazuje na obecność planety w otoczeniu gwiazdy – wskazuje blog PulsKosmosu.pl.

Planeta Kepler-1649c jest oddalona od nas o zaledwie 300 lat świetlnych. Zdaniem astronomów, spośród wszystkich egzoplanet odkrytych przez Keplera to właśnie ona najbardziej przypomina Ziemię pod względem rozmiarów (1,06 razy większa od naszej rodzimej planety) i szacowanej temperatury na powierzchni.

Ilość promieniowania świetlnego z gwiazdy macierzystej (czerwony karzeł) docierająca do jej powierzchni szacowana jest na 75 proc. promieniowania otrzymywanego przez Ziemię od Słońca. Oznacza to, że panujące na niej temperatury mogą być zbliżone do ziemskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej