RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szef Pentagonu: Chiny nadal blokują informacje o epidemii

Chiny mogą ukrywać informacje o epidemii (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Chiny mogą ukrywać informacje o epidemii (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Najnowsze

Popularne

Szef Pentagonu Mark Esper zarzucił Chinom, że nadal nie udostępniają pełnych informacji o epidemii, które są potrzebne, by zorganizować globalną akcję walki z pandemią. Wezwał Pekin do udostępniania danych o COVID-19.

Prezydent USA wstrzymuje finansowanie WHO

Prezydent USA Donald Trump polecił swej administracji wstrzymać wpłacanie składek na Światową Organizację Zdrowia (WHO), do czasu wyjaśnienia, jaką...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Jest oczywiste, że Chiny mogły być wcześniej bardziej transparentne i podzielić się większą ilością danych. Lepiej rozumielibyśmy, czym jest wirus i jak z nim postępować – powiedział Esper w wywiadzie dla telewizji Fox News.

– Nawet teraz widzimy, że wstrzymują informacje i sądzę, że powinniśmy zrobić więcej, aby skłonić ich do dzielenia się nimi – dodał.

Na początku kwietnia agencja Bloomberg poinformowała o tajnym raporcie wywiadu USA, z którego wynika, że władze Chin ukrywały prawdziwy zasięg epidemii, zaniżając dane o przypadkach koronawirusa oraz zgonach spowodowanych COVID-19.

Kilka dni później telewizja ABC podała, że wywiad USA już w listopadzie ubiegłego roku ostrzegał w raporcie, iż wirus z okolic chińskiego miasta Wuhan stanowi zagrożenie dla ludzi.

Według ABC Narodowe Centrum Medycznego Wywiadu (NCMI) sporządziło w listopadzie raport, w którym ostrzegało, że wirus może mieć katastrofalne skutki. Dokument ten miał głosić, że wirus może zagrażać amerykańskim żołnierzom w Azji. Raport miał być kilkukrotnie przedstawiony między innymi w Pentagonie i Białym Domu.

Prezydent USA Donald Trump kilkakrotnie oskarżył Chiny o zbyt powolne informowanie świata o koronawirusie w początkowej fazie jego rozprzestrzeniania się. We wtorek zapowiedział również wstrzymanie składek na Światową Organizację Zdrowia (WHO), której zarzucił „chinocentryzm”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej