RAPORT

Wojna na Ukrainie

Hitlerowski symbol na sztandarach przeciwników obrony życia dzieci

Pojedyncza runa „sig” była na emblematach mundurów Hitlerjugend (fot. Argusphot/ullstein bild via Getty Images; PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Pojedyncza runa „sig” była na emblematach mundurów Hitlerjugend (fot. Argusphot/ullstein bild via Getty Images; PAP/Jakub Kaczmarczyk)

– Pojedyncza runa „sig” była na emblematach mundurów Hitlerjugend – przypomina „Gazeta Wyborcza” w tekście pt. „Starożytne symbole w służbie ideologii. Jak totalitaryzmy wypaczyły znaczenie run i swastyki”. Teraz ten nazistowski symbol przejęli ludzie zrzeszeni w „Piekle Kobiet”. Sprzeciwiają się oni liberalizacji przepisów aborcyjnych, tak by zapewnić prawną ochronę życia dla dzieci w łonie matki, zabijanych za to, że są chore.

Kidawa-Błońska o aborcji: Proszę nie zasłaniać się dziećmi z zespołem Downa

Proszę nie zasłaniać się dziećmi z zespołem Downa – tak Małgorzata Kidawa-Błońska odpowiedziała dziennikarzowi, który pytał ją o zdanie ws. zakazu...

zobacz więcej

„Mit wielkich Niemiec, niezwyciężonych i bogatych w tradycję, naziści budowali więc, czerpiąc z kultury dawnych Germanów, wikingów, ludów Północy. To za ich sprawą złowieszczo kojarzy się obecnie podwójna runa »sig«, która wygląda jak dwie błyskawice. W oryginale oznaczała wielkie zwycięstwo. Dziś wiązana jest nieodmiennie z formacjami SS, które nosiły ją na mundurach” – pisała we wrześniu 2019 r. „Gazeta Wyborcza”.

W swoim artykule Joanna Grabowska zwraca uwagę na to, jak niezwiązane z ideologią śmierci symbole były przejmowane przez nazistów, dając przykłady tego, „jak totalitaryzmy wypaczyły znaczenie run i swastyki”. „Runy były również na wymyślonych przez Wiliguta Totenkopfringach, czyli pierścieniach z czaszkami noszonych wyłącznie przez ludzi z bardzo bliskiego kręgu Himmlera. Pojedyncza runa »sig« była na emblematach mundurów Hitlerjugend” – przypomina autorka tekstu.

Dziś ten sam symbol na swoje sztandary wzięli zwolennicy aborcji, sprzeciwiający się projektowi liberalizacji prawa w taki sposób, by zapewnić ochronę życia dla najmłodszych dzieci. Obywatelski projekt zakłada usunięcie jednej z przesłanek przerywania ciąży z lat 90., która pozwala zlikwidować nienarodzone dziecko w sytuacji, gdy jest chore (tzw. „przesłanka eugeniczna”).

Niektórzy w odpowiedzi na hasło „Piekło Kobiet” prezentują pozytywne przykład kobiet, które wybrały swoim dzieciom życie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej