RAPORT

Pogarda

Poseł PO publikuje fake newsa z czarownicami. „Zachęcamy, by skupić się na faktach”

Policja dementuje wiadomości krążące w sieci (fot. PAP/Leszek Szymański)
Policja dementuje wiadomości krążące w sieci (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Sławomir Nitras (PO) udostępnił w sieci zdjęcie przedstawiające policjantów stojących przed jednym z budynków na warszawskim Żoliborzu. „Naprawdę tylu policjantów pilnuje domu Jarosława Kaczyńskiego?” - zapytał i zaapelował, by do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki. – To zdjęcie powstało kilka lat temu. To są fakty. I do tych faktów zachęcam, a nie do fejków - mówi portalowi tvp.info nadkom. Sylwester Marczak z KSP.

Fake news PO. Jak zmanipulowano słowa prof. Krasnodębskiego o koronawirusie

Politycy Platformy Obywatelskiej Marek Sowa i Witold Zembaczyński posłużyli się manipulacją, „wycinając” z wypowiedzi europosła PiS Zdzisława...

zobacz więcej

Zdjęcie policjantów opublikował w sieci anonimowy internauta, który swoje konto opisuje jako „memy i fotomontaże”. Politykom opozycji nie przeszkodziło to, aby informację przyjąć za pewnik. Post udostępnił Sławomir Nitras, a skomentował m.in. Marek Sawicki. Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego dodał: „Nie rozumiem zdziwienia, wszak skarb narodowy powinien być dobrze chroniony”. Ilustrację z nieprawdziwą informacją udostępniono już w sieci ponad 1,4 tys. razy.

Jak łatwo sprawdzić, zdjęcie nie zostało wykonane w ostatnich dniach, ale 13 grudniu 2015 r. Tworzący się wówczas Komitet Obrony Demokracji zgromadził w okolicach domu prezesa PiS kilkadziesiąt osób i zorganizował tam protest.

Zwolennicy opozycji od wielu dni skrzykiwali się na to wydarzenie w sieci. Gotowość pojawienia się na proteście deklarowało ponad tysiąc osób, a część z nich sugerowała, że może zostać złamane prawo. W związku z tym warszawska policja zabezpieczyła okolicę, wysyłając tam dodatkowych funkcjonariuszy.

Ostatecznie na miejscu pojawili się także liczni zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości i związkowcy, ale wszystko przebiegło spokojnie.

Pełnomocnik rządu ds. CPK ws. Condora: Ta operacja przestała być opłacalna

Odstąpienie Polskiej Grupy Lotniczej od przejęcia Condora nie wpłynie na plany Centralnego Portu Komunikacyjnego – zapewnia Marcin Horała. – Condor...

zobacz więcej

Zdjęcie rozpowszechniane przez Sławomira Nitrasa przedstawia m.in. trzy lecące czarownice. Ten element na fotografii nie wzbudził jednak czujności polityka. Jak ustaliliśmy, w oryginale fotografia została wykonana dla Polskiej Agencji Prasowej, więc posługiwanie się nią wymaga zgody właścicieli praw do tej ilustracji.

– W związku z koronawirusem policjanci realizują tysiące czynności. Informujemy o tym każdego dnia. Można nas spotkać w wielu miejscach. Jednak to zdjęcie powstało kilka lat temu. To są fakty i do tych faktów zachęcam, a nie do fejków – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak.

– Posługiwanie się nimi często dzieli, a wystarczyłaby chwila, by przez zadaniem pytania czy komentarzem zadbać o sprawdzenie informacji i rzetelność. Dzisiaj powinniśmy się jednoczyć, a nie chce mi się wierzyć, że cel pana posła był inny – dodaje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej