RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Służby identyfikują rosyjskie akcje dezinformacyjne wymierzone w Polskę”

Rosja wykorzystuje kryzys związany z epidemią koronowirusa – ocenia Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Rosja wykorzystuje kryzys związany z epidemią koronowirusa – ocenia Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

– W ostatnich miesiącach Rosja wzmocniła działania dezinformacyjne wykorzystywane do osiągania politycznych celów. Rosyjskie służby korzystają z obecnego kryzysu związanego z epidemią koronawirusa – powiedział w Polskim Radiu Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Kłamstwa i prowokacje. Rosyjska agresja mimo pandemii koronawirusa

Podczas gdy Zachód i większość liczących się państw na świecie swoje siły zbrojne rzuca na front walki z koronawirusem, Rosja się nie zmienia....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Stanisław Żaryn zaznaczył, że polskie służby specjalne analizują i identyfikują działania dezinformacyjne wymierzone w Polskę oraz regularnie informują o nich najwyższe władze.

– Taktyką rosyjską jest wykorzystywanie tego typu sytuacji jak walka z epidemią koronowirusa, która wiąże się z pewnym kryzysem, większym chaosem i wyższymi emocjami, do realizowania swoich wrogich działań wobec zachodu. Ostatnio służby specjalne w Polsce monitorują i obserwują zwiększone natężenie tego typu działań rosyjskich – powiedział Stanisław Żaryn.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych odniósł się także do interpelacji europoseł Anny Fotygi, która chce wzmocnienia unijnej grupy zadaniowej zajmującej się zwalczaniem rosyjskiej propagandy.

– Potrzeba wzmocnienia działań przeciwko dezinformacji rosyjskiej na szczeblu międzynarodowym jest oczywista. Musimy jednak pamiętać również, że jest to zadanie dla krajów członkowskich, które samodzielnie muszą podejmować takie wysiłki, mówić o rosyjskiej propagandzie, ujawniać takie przypadki i blokować działania dezinformacyjne, ponieważ jest to coś, co zagraża bezpieczeństwu narodowemu dzisiaj – stwierdził rzecznik.

Stanisław Żaryn dodał, że oprócz działań dezinformacyjnych Rosja nadal regularnie narusza przestrzeń powietrzną lub morską państw członkowskich Unii Europejskich. Według rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych także takim działaniom należy skutecznie przeciwdziałać na arenie międzynarodowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej