RAPORT

Pogarda

Od czwartku zakrywamy nos i usta. „Rozporządzenie będzie doprecyzowane”

Najnowsze

Popularne

Rozporządzenie zakładające m.in. obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych będzie znowelizowane; ta kwestia zostanie doprecyzowana – poinformował rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że szczegóły zostaną przedstawione w środę.

Już ponad 7 tys. zakażonych. Sześć nowych zgonów

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek przed południem o kolejnych 117 potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem w kraju. W ostatnich...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 kwietnia zapisano, że „od 16 kwietnia do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu”.

Podczas konferencji prasowej rzecznik MZ był pytany o to, czy przepisy w sprawie noszenia maseczek będą doprecyzowane. – Rozporządzenie będzie znowelizowane, żeby jasno i precyzyjnie wskazać, kiedy maseczkę mamy zakładać – stwierdził.

Zastrzegł, że nie musi to być maseczka, chodzi o konieczność zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych, także za pomocą chusty czy innego materiału.

– To będzie doprecyzowane: tam, gdzie spędzamy czas z rodziną, jedziemy wspólnie samochodem, nie trzeba będzie maseczki czy zasłaniania twarzy. W miejscu pracy, jeżeli pracodawca wprowadza wszelkie wymogi bezpieczeństwa, jest zapewniony odstęp między pracownikami, są zapewnione płyny dezynfekcyjne – tam nie ma i nie będzie wymogu, żeby też stosować maseczkę. Oczywiście tam, gdzie kontakt między osobami jest bliski, zawsze można te maseczki wprowadzić – wyjaśnił.

Dodał, że mowa jest o zasłanianiu twarzy w miejscach publicznych.

– Czyli na przykład, gdy wychodzimy na dwór, chociażby na spacer, do sklepu, do urzędu, na pocztę, apteki. Wszędzie w tych miejscach powinniśmy zasłaniać twarz – powiedział. Jak podkreślał, chodzi o to, by w przypadku, gdy ktoś jest zakażony, a nie ma objawów, nosząc maseczkę nie zarażał innych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej