Żyjące na rafach gatunki mogą być źródłem leków. Każdy może zbadać koralowce

Dzięki technologii stworzonej do obserwacji gwiazd, lecz umieszczonej na dronach i samolotach, naukowcy agencji obfotografowali w trójwymiarze koralowe rafy (fot. Shutterstock/Irina Markova)

Amerykańska agencja kosmiczna stworzyła grę, w której każdy chętny – nawet dzieci – może odwiedzać rafy i pomóc w analizie trójwymiarowych zdjęć koralowców, wykonanych z dronów i samolotów. Aplikacja działa na systemach Apple. Niedługo ma się też pojawić wersja na urządzenia z systemem Android.

Ponad 10 kg rafy koralowej w bagażu. Miała ozdobić akwarium

Ponad 10 kg rafy koralowej w bagażu podróżnego z Wietnamu znaleźli funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego na warszawskim lotnisku -...

zobacz więcej

Dzięki technologii stworzonej do obserwacji gwiazd, a teraz umieszczonej na dronach i samolotach, naukowcy obfotografowali w trójwymiarze koralowe rafy m.in. w okolicach Portoryko, Guam i Samoa Amerykańskiego.

Teraz NASA prosi o wsparcie w analizie tych zdjęć. W tym celu stworzyła opartą na sztucznej inteligencji grę NeMO-Net (Neural Multi-Modal Observation and Training Network – ang. neuronalna, multimodalna sieć do obserwacji i treningu). Zadaniem gracza jest identyfikacja i klasyfikacja korali w czasie wirtualnej podróży po oceanie w podwodnym pojeździe Nautilus.

– NeMO-Net wykorzystuje najpotężniejszą moc na planecie: nie wymyślną kamerę czy superkomputer, ale ludzi. Każdy, nawet pierwszoklasista może zagrać i analizować dane, aby pomóc nam w stworzeniu mapy występowania najpiękniejszych form życia, jakie znamy – mówi główny specjalista projektu Ved Chirayath.

Przy każdym „nurkowaniu” gracz poznaje różne rodzaje korali i zaznacza miejsca, w których występują. Wraz z postępami zdobywa kolejne odznaki.

Ekscentryczne pochówki za wielką kasę

Po Walentynkach, Halloween, różnego rodzaju dziwacznych świętach przychodzi do nas z Zachodu moda na ekscentryczne pochówki. Na razie szaleństwu...

zobacz więcej

Na podstawie działań graczy superkomputer NASA Pleiades uczy się rozpoznawać korale samodzielnie. Im więcej ochotników, tym szybsza nauka superkomputera.

Mapa występowania korali, która ma w ten sposób ma powstać, pomoże w ich ochronie.

Eksperci z NASA podkreślają, że rafy koralowe należą do najbardziej złożonych ekosystemów na świecie. Prawdopodobnie żyje w nich równie wiele gatunków, co w tropikalnych lasach. Żyjące na rafach gatunki mogą być źródłem leków. Gąbki, małże i inne organizmy pomogły już w opracowaniu leków stosowanych przeciwko HIV i innych wirusom czy nowotworom.

Rafom grozi jednak zanieczyszczenie, rosnąca temperatura mórz i ich zakwaszenie.

NeMO-Net jest dostępna w Apple App Store. Przygotowywana jest też wersja dla systemu Android.

źródło:
Zobacz więcej