RAPORT

Pogarda

Mafia paliwowa i grube miliony. CBA zatrzymało trzy osoby

Zatrzymań dokonano na terenie woj. śląskiego (fot. CBA)
Zatrzymań dokonano na terenie woj. śląskiego (fot. CBA)

Najnowsze

Popularne

Funkcjonariusze CBA zatrzymali trzy osoby w sprawie dotyczącej prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Śledztwo ma związek z funkcjonowaniem „mafii paliwowej”, która usiłowała wyłudzić z budżetu państwa ponad 140 mln złotych nienależnego podatku VAT.

CBA ujawniło nieprawidłowości w oświadczeniach Banasia

„Kontrola oświadczeń majątkowych składanych w latach 2015–2019 przez Prezesa NIK wykazała, że podając wysokość posiadanych zasobów pieniężnych...

zobacz więcej

Fakt zatrzymania potwierdził portalowi tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Operacji dokonali agenci z delegatury Biura w Białymstoku w ramach śledztwa prowadzonego wspólnie z katowicką Prokuraturą Krajową. Zatrzymań dokonano na terenie województwa śląskiego.

– Zatrzymani uwikłani byli w proceder prania brudnych pieniędzy. W toku prowadzonego śledztwa CBA ustaliło, że zatrzymane osoby poprzez szereg transakcji finansowych, m.in. kupna sprzedaży nieruchomości zalegalizowały co najmniej 600 tys. euro i 1,5 mln złotych – wyjaśnia Brodowski.

Pieniądze – ustaliło CBA – pochodziły z uprzednio popełnionych przestępstw. Wymienione kwoty to część środków finansowych należących do kierującego rozbitą wcześniej zorganizowaną grupą przestępczą „mafią paliwową”. Grupa usiłowała wyłudzić z budżetu państwa ponad 140 mln złotych nienależnego podatku VAT. – Działania CBA i prokuratury pozwoliły postawić kolejne zarzuty zatrzymanemu już poprzednio mężczyźnie. Został on dowieziony do prokuratury z aresztu. W ramach prowadzonych czynności funkcjonariusze CBA przeszukali mieszkania zatrzymanej trójki, tam zabezpieczono dokumenty, nośniki danych elektronicznych, które będą stanowić dowód w sprawie – wyjaśnia rzecznik.

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla zatrzymanych. Wobec jednej zastosowano środki wolnościowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej