RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tornada uderzyły w USA. Jest wiele ofiar

Sezon na tornada zaczyna się w USA wraz z wiosną (fot. PAP/EPA/DAN ANDERSON)
Sezon na tornada zaczyna się w USA wraz z wiosną (fot. PAP/EPA/DAN ANDERSON)

Koronawirus to nie jedyne zmartwienie mieszkańców USA. Co najmniej 30 osób zginęło, a około 20 zostało rannych w tornadach i burzach, które przeszły nad południową i południowo-wschodnią częścią kraju. Zniszczeniu uległy setki budynków w liczącym ponad dwa tysiące pasie rozciągającym się od Teksasu po Wirginię.

Już ponad 22 tys. ofiar COVID-19 w USA. Najnowsze dane Uniwersytetu Johna Hopkinsa

O 1514 powiększył się w ciągu ostatniej dobry bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych – wynika z najnowszych danych...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Trwa szacowanie strat spowodowanych przez około 40 tornad, które przeszły nad tymi terenami. W stanach Missisipi i Luizjana ogłoszono stan wyjątkowy. Około miliona odbiorców jest pozbawionych prądu. Najwięcej, bo około po 150 tysięcy w Georgii, Alabamie i Arkansas.

Ten sam układ burzowy, który na południu wywołał ogromne tornada, na północy, w rejonie Wielkich Jezior przyniósł nawet 30-centymetrowe opady śniegu.

Synoptycy ze stanowych centrów śledzenia tornad od Wirginii po Florydę zapowiadają nadejście kolejnych burz. Wydano ostrzeżenia między innymi dla stanów Wirginia, Georgia oraz dla Południowej i Północnej Karoliny. Możliwe jest też wystąpienie tornad w w okolicach Waszyngtonu i Filadelfii. Oprócz tego w niektórych południowo-wschodnich stanów spodziewany jest wiatr wiejący z prędkością do 120 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenia

Front przesuwa się na północ. Ostrzeżenia przed porywistym wiatrem dotyczą obecnie prawie całego Wschodniego Wybrzeża. Lokalne władze ostrzegają, że miejscowo mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zaapelował, by mieszkańcy miasta pozostali w domach nie tylko z powodu koronawirusa, ale również „silnego wiatru i rzęsistego deszczu”.

Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) przypomina, że gdy nadciąga tornado, to nawet w trakcie epidemii priorytetem jest ochrona przed nim. Najlepiej w specjalnym schronie lub piwnicy.

Władze w USA wyjaśniają, że w przypadku konieczności schronienia się przed burzą czy tornadem w miejscu publicznym należy starać się przestrzegać instrukcji, wydanych w celu ochrony przed zakażeniem koronawirusem.

Sezon na tornada zaczyna się w USA wraz z wiosną. Średnio rocznie przez Stany Zjednoczone przechodzi około 1,2 tysiąca trąb powietrznych, z czego najwięcej w Teksasie. Na ich skutek ginie rocznie około 60 osób, głównie od uderzeń fruwających odłamków. Trąby powietrzne mogą wyrywać drzewa, a nawet porywać samochody.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej