RAPORT

Prorosyjska era Tuska

USA ukrywały prawdę o Katyniu. „To dla mnie szokujące”

W ramach zbrodni katyńskiej Rosjanie wymordowali około 22 tysiące Polaków (fot. IPN)
W ramach zbrodni katyńskiej Rosjanie wymordowali około 22 tysiące Polaków (fot. IPN)

Amerykańskie władze przez lata ukrywały wiedzę o sprawie katyńskiej ze względu na swoje interesy. Fakt ten przypomniała w rozmowie z Polskim Radiem Aurelia Puciński, córka Romana Pucińskiego, głównego śledczego specjalnej komisji Kongresu USA, który w 1952 r. uczestniczył w badaniu okoliczności zbrodni. Skrytykowała przy tym postępowanie kolejnych amerykańskich prezydentów.

Ambasador USA w Polsce: masowe morderstwo Polaków w Katyniu jest ciemną kartą w historii Europy

Masowe morderstwo Polaków w Katyniu jest ciemną kartą w historii Europy – oceniła w poniedziałek w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ambasador...

zobacz więcej

Roman Puciński był reprezentantem Polonii w tzw. komisji Maddena. Przedstawiciele amerykańskiego Kongresu przesłuchali ponad 200 świadków, a w raporcie końcowym uznali Sowietów za winnych. Nazywali ich działanie „jedną z najbardziej barbarzyńskich zbrodni międzynarodowych w historii świata”.

Mimo tych wniosków, prezydent Harry Truman nie wezwał ONZ do zajęcia się sprawą i osądzenia sprawców. – To dla mnie szokujące. Nie powinniśmy tolerować zakopywania faktów. Nietolerowanie ludobójstwa to jedno. Ukrywanie dowodów to drugie. To zagraża demokracji – oceniła Puciński.

Zwróciła również uwagę, że o sprawie katyńskiej Stany Zjednoczone wiedziały już w 1945 r. Świadkami odkopywania masowych grobów przez Niemców byli amerykańscy oficerowie, jeńcy wojenni. Po zakończeniu wojny niezwłocznie poinformowali o tym wojskowe władze w Waszyngtonie. Ze względu na traktowanie Rosji w tym czasie jako sojusznika, sprawę utajniono i przemilczano. Gdy rozgłos jej starała się nadać Polonia, uciszano polskie media.

– Prezydenci Roosevelt, Churchill, Truman, przystawali na wszystko, co chciała Rosja – wskazała Puciński. Zaznaczyła, że o sprawie katyńskiej w Ameryce zaczęto mówić dopiero, gdy władze na Kremlu w latach 90. same przyznały się do zbrodni.

W poniedziałek obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W ramach zbrodni w kwietniu i maju 1940 r. z rozkazu Józefa Stalina i władz Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego, funkcjonariusze NKWD zamordowali około 22 tys. Polaków – oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, prawników i ziemian. Ofiary zbrodni były grzebane w bezimiennych, zbiorowych mogiłach w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni oraz prawdopodobnie w Kuropatach koło Mińska na Białorusi.

Przez wiele lat władze Związku Sowieckiego wypierały się odpowiedzialności za mord, przypisując go hitlerowskim Niemcom.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej