RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Największy samolot świata leci do Polski. Tony sprzętu na walkę z epidemią

We wtorek na warszawskim Lotnisku Chopina ma wylądować największy transportowy samolot świata, który przywiezie do Polski ponad 1050 m sześc. sprzętu zabezpieczającego do walki z epidemią koronawirusa.

Koronawirus w Polsce: Wzruszający apel małżeństwa policjantów i ich córek

„Nasi rodzice są policjantami. Zostali w pracy dla was! Wy zostańcie w domu dla nich!” – mówią na nagraniu Weronika, Zosia i Alicja, córki...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Lotniczy kolos ma wylądować na lotnisku w Warszawie ok. godz. 9.30. Transport na zlecenie KPRM przygotowały spółki: KGHM Polska Miedź i Lotos. MSZ podało, że samolot już wystartował z Chin.

Antonov An-225 Mriya to największy samolot na świecie. Maszyna ma ponad 84 metry długości, napędzany jest sześcioma silnikami odrzutowymi.

Samolot został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu. Powstał w 1988 roku, w czasach ZSRR w zakładach lotniczych Aviant. Jest tak duży, że jest w stanie przewieźć prom kosmiczny na swoim grzbiecie, a w ładowni blisko 100 samochodów osobowych.

Obecnie An-225 Mriya jest używany komercyjnie od 2001 r. przez ukraińskie linie Antonov Airlines do transportu ciężkich ładunków. Maszyna gościła w Polsce w 2003 i w 2005 roku. Wtorkowy transport jest kolejnym zorganizowanym przez KGHM na apel premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwszy samolot wylądował 26 marca. Łączna wartość materiałów medycznych, zakupionych ze środków spółki to około 15 mln USD.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej