RAPORT

Pogarda

Wiceszefowa KE: Kraje UE powinny chronić swoje firmy przed przejęciem przez Chiny

Wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager w trakcie konferencji komisji dot. epidemii koronawirusa w UE(fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)
Wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager w trakcie konferencji komisji dot. epidemii koronawirusa w UE(fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Państwa członkowskie UE powinny nabywać udziały w firmach działających na ich terytorium, by chronić je przed przejęciem ich przez Chiny – powiedziała w rozmowie z „Financial Times” wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager odpowiedzialna za Europę ery cyfrowej.

Chińczycy dyskryminują cudzoziemców. Nie wpuszczają ich do miejsc publicznych [WIDEO]

Państwowe chińskie media przestrzegają przed przywleczonymi przypadkami koronawirusa, co podsyca wśród Chińczyków lęk przed cudzoziemcami....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Vestager, która w komisji Jean-Claude Junckera odpowiadała za politykę konkurencji i zajmowała się m.in. ochroną firm przed złowrogimi przejęciami, fuzjami i niedozwoloną pomocą państwową, oceniła, że ryzyko przejmowania europejskich firm przez Chińczyków jest obecnie bardzo wysokie.

Wiceprzewodnicząca KE zaznaczyła, że sytuacja jest wyjątkowa i „wymaga od nas wszystkich intensywnej pracy”. „To bardzo ważne, by być świadomym, że zagrożenie jest realne”, bo kondycja spółek pogorszyła się bardzo w związku z epidemią koronawirusa i wymuszonymi sytuacją przestojami oraz zerwaniem łańcuchów dostaw – powiedziała.

Wywodząca się z Danii unijna urzędnik zasygnalizowała też, że konieczna będzie większa elastyczność w podejściu Komisji Europejskiej do zagadnień konkurencji. Polityka antymonopolowa w ramach jednolitego rynku jest wyłączą kompetencją Unii Europejskiej. „Nie mamy żadnego problemu z tym, by państwo działało jak uczestnik rynku, gdy to konieczne, by zablokować możliwość przejęcia firmy przez obcy kapitał” – zadeklarowała.

W rozmowie z „Financial Times” Margrethe Vestager podkreśliła, że Komisja Europejska pracuje obecnie nad planem ochrony przedsiębiorstw w krajach Unii Europejskiej w związku z epidemią koronawirusa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej