RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Koronawirus, ebola, odra i dżihadyści. DR Konga ze stanem wyjątkowym

Demokratyczna Republika Konga zmaga się z ogromnymi problemami (fot. PAP/EPA/KIM LUDBROOK)
Demokratyczna Republika Konga zmaga się z ogromnymi problemami (fot. PAP/EPA/KIM LUDBROOK)

W Demokratycznej Republice Konga, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa, zmarła druga osoba zakażona wirusem eboli – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ofiarą wirusa padła 11-letnia dziewczynka.

Koronawirus na świecie. Chińczycy wyrzucają z hoteli Afrykanów [WIDEO]

Dziesiątki, a nawet setki pochodzących z Afryki przedsiębiorców i innych osób zostało bez dachu nad głową w Kantonie na południu Chin. Twierdzą, że...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W sumie dwie osoby zmarły w ostatnich dniach z powodu eboli, po sześciotygodniowym okresie, kiedy nie odnotowano żadnego nowego przypadku zakażenia tym wirusem, co – jak pisze agencja Reutera – budziło nadzieje na koniec epidemii.

Ze względu na drugą epidemię – koronawirusa – pod koniec marca prezydent Demokratycznej Republiki Konga Felix Tshisekedi ogłosił stan wyjątkowy i zamknął stolicę kraju, Kinszasę.

Epidemia eboli została ogłoszona 1 sierpnia 2018 roku i od tamtej pory wirus ten zabił ponad 6 tysięcy osób.

Natomiast w listopadzie ubiegłego roku, na miesiąc przed początkiem epidemii koronawirusa, Światowa Organizacja Zdrowia opisywała rozprzestrzenianie się odry w DRK jako największej i najszybciej rozwijającej się epidemii na świecie.

Również w listopadzie ubiegłego roku WHO i UNICEF poinformowały, że wycofują z tego kraju część walczącego z ebolą personelu ze względu na ataki dżihadystycznego ugandyjskiego ugrupowania Sojusz Sił Demokratycznych (ADF) oraz miejscowej ludności.

Walkę z chorobami utrudniają w Kongo nie tylko konflikty czy ataki na ośrodki zdrowia i służby medyczne. Miejscowa ludność nie ufa pracownikom służby zdrowia i nie szuka ich pomocy. Stwarza to ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na sąsiadów i krewnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej