RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Świat musi zjednoczyć się w walce z pandemią”. Franciszek udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi

Wierzący zwracają wzrok ku zmartwychwstałemu Chrystusowi, by uleczył rany „ludzkości udręczonej” pandemią – mówił w wielkanocnym orędziu papież Franciszek. Jak dodał, Unia Europejska stoi w obecnym momencie pandemii przed epokowym wyzwaniem, od którego zależeć będzie przyszłość jej samej i całego świata. Po wygłoszeniu orędzia udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi. Wcześniej Franciszek odprawił transmitowaną na cały świat mszę w pustej bazylice Świętego Piotra. W liturgii z powodu pandemii uczestniczyli nieliczni wierni.

Papież : Uciszmy krzyki śmierci, dość wojen; nie kładźcie kamienia na nadziei

– W tym roku bardziej niż kiedykolwiek zauważamy Wielką Sobotę, dzień wielkiego milczenia – mówił papież Franciszek podczas mszy Wigilii Paschalnej...

zobacz więcej

W trakcie mszy papieżowi towarzyszyła tylko asysta liturgiczna i mała grupa osób. Ta msza, podobnie jak wszystkie uroczystości tegorocznego Wielkiego Tygodnia, przejdzie do historii Kościoła. Po raz pierwszy od kilku dekad placu przed bazyliką watykańską nie udekorowano tysiącami kwiatów z Holandii. Plac, na którym w Wielkanoc gromadziło się nawet 100 tysięcy ludzi, jest zamknięty i całkowicie pusty.

Po mszy papież wygłosił z bazyliki wielkanocne orędzie, po którym udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu. W swoim przesłaniu mówił: „Dziś na całym świecie rozbrzmiewa orędzie Kościoła: »Jezus Chrystus zmartwychwstał!«”.

– Jak nowy płomień, ta Dobra Nowina rozpaliła się w nocy: w nocy świata zmagającego się już z wyzwaniami epokowymi, a teraz udręczonego pandemią, która wystawia na próbę naszą wielką ludzką rodzinę – podkreślił papież.

Mówił następnie, że nowina o Zmartwychwstaniu jest „infekcją nadziei”, którą przekazuje się z serca do serca. – To nie magiczne zaklęcie, sprawiające, że problemy znikają – zaznaczył.

Zmartwychwstały Jezus, mówił papież, nosi nieusuwalne rany: rany, które stały się „szczelinami nadziei”. – Ku Niemu kierujemy nasze spojrzenie, by uleczył rany udręczonej ludzkości – dodał.

Podkreślił, że myśli kieruje przede wszystkim do tych, którzy zostali bezpośrednio dotknięci koronawirusem, do chorych i zmarłych oraz członków ich rodzin, „z którymi niekiedy nie zdołali się nawet pożegnać”.

– Niech nie zabraknie pocieszenia i niezbędnej pomocy osobom, które są w sytuacji szczególnie trudnej, jak pracujący w domach opieki lub mieszkający w koszarach i więzieniach. Dla wielu jest to Wielkanoc samotności, przeżywana w żałobie i pośród wielu trudności, jakie powoduje pandemia, od cierpienia fizycznego po problemy ekonomiczne – powiedział papież.

W całej Polsce o poranku odbyły się msze rezurekcyjne

Pan Jezus przez swoje zmartwychwstanie chce dzisiaj obudzić we wszystkich wielką radość, choć może nam o tę radość trudno z powodu dramatu pandemii...

zobacz więcej

Franciszek mówił: „Spośród wielu obszarów świata dotkniętych koronawirusem kieruję szczególną myśl ku Europie”.

– Po drugiej wojnie światowej ten umiłowany kontynent mógł się ponownie odrodzić dzięki konkretnemu duchowi solidarności, który umożliwił mu przezwyciężenie rywalizacji z przeszłości. Tym pilniejsze jest, zwłaszcza w dzisiejszych okolicznościach, aby nie ożywiać tej rywalizacji, ale aby wszyscy uznali się za część jednej rodziny i wzajemnie się wspierali – dodał.

– Dziś Unia Europejska stoi przed epokowym wyzwaniem, od którego zależeć będzie nie tylko jej przyszłość, ale także przyszłość całego świata. Nie można stracić okazji, by dać kolejny dowód solidarności, także poprzez uciekanie się do rozwiązań innowacyjnych – mówił.

Franciszek przestrzegł kraje europejskie przed „egoizmem interesów partykularnych i pokusą powrotu do przeszłości”, bo to niesie „zagrożenie wystawienia na ciężką próbę pokojowego współistnienia i rozwoju przyszłych pokoleń”.

– Nie jest to czas na podziały – wskazał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej