RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Koronawirus w DPS, nie było chętnych do pomocy. Na ratunek ruszyły siostry dominikanki

25 podopiecznych i czterech pracowników jednego z dwóch oddziałów Domu Pomocy Społecznej w Bochni zaraziło się koronawirusem. COVID-19 pojawił się także na drugim oddziale. Podopieczni na pierwszym oddziale to przewlekle chorzy psychicznie. Z powodu natury tych schorzeń, jak i zagrożenia zakażeniem brakuje chętnych do pomocy w tej sytuacji. Na ratunek pracownikom i podopiecznym ruszyły siostry dominikanki.

Wielka Sobota. Kościół trwa przy grobie. Zbliża się najważniejsza noc w roku

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwało święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. W tym roku ze względu na...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Zakażenie w DPS potwierdzono u 25 podopiecznych i pięciu pracowników. Chorych udało się skutecznie odizolować, natomiast problemem okazały się braki kadrowe.

– Pojawił się w związku z tym problem opieki nad pensjonariuszami. Szukaliśmy i nadal szukamy, ale trudno znaleźć chętnych do pomocy. Dziś potrzebujemy szczególnie pielęgniarki. Trudno znaleźć chętnych do pracy i pomocy z chorobami psychicznymi z dwóch powodów: natury schorzeń, a po drugie z licznymi przypadkami zakażeń koronawirusem na oddziale. Lekarz mówi wprost: ktoś, kto wejdzie na oddział, to szybko stamtąd nie wyjdzie – powiedziała cytowana przez portal gość.pl Barbara Hałas, dyrektor DPS w Bochni, która już 9. dzień nie opuszcza placówki i zagrożonych podopiecznych.

Z pomocą pracownikom i podopiecznym pospieszyły siostry dominikanki. W Wielki Piątek 10 kwietnia pojawiło się w DPS 7 zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika z klasztorów w Krakowie i w Białej Niżnej, w Wielką Sobotę dojadą jeszcze trzy: z Krużlowej i z Kielc.

– Potrzeba zaangażowania się w pomoc najbardziej potrzebującym jest dla nas jasna. To jest też taki czas, że trudno, żebyśmy siedziały bezczynnie. Jedna z naszych sióstr zamknęła się w hospicjum w Warszawie, aby pomóc – wyjaśniła w rozmowie z „Gościem Tarnowskim” przełożona generalna zgromadzenia s. Aleksandra Zaręba.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej