RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Pamiętam, jakby to było wczoraj”. Orędzie prezydenta w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Pamiętam, jakby to było wczoraj. Jeszcze nie zdążyłem włączyć telewizora, by obejrzeć transmisję z uroczystości w Katyniu, kiedy rozległ się dzwonek telefonu. To dzwoniła znajoma, przyjaciółka naszej rodziny. Powiedziała: „Andrzej, gdzie ty jesteś? Nie poleciałeś do Katynia?”. A potem się rozpłakała – powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Jej brat zginął w katastrofie smoleńskiej: „Doceniam postawę polityków opozycji”

Siostra Mariusza Handzlika (bliskiego współpracownika Lecha Kaczyńskiego) przyznaje, że przez epidemię obecna rocznica katastrofy smoleńskiej jest...

zobacz więcej

Prezydent odpowiedział przyjaciółce, że jest w swoim domu w Krakowie. – Zapytałem, co się stało, a ona łkając powiedziała: „Spadł samolot z prezydentem. Rozbił się przy lądowaniu”. Szok, rozpacz, niedowierzanie. Jakaś resztka nadziei, że może nic się nie stało – wspominał Andrzej Duda.

– Spotkała nas niewyobrażalna tragedia. Zginęło 96 wspaniałych Polaków, na czele z prezydentem Rzeczypospolitej profesorem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką. Nasza ojczyzna poniosła olbrzymią stratę. To była największa tragedia w powojennej historii Polski – powiedział.

Prezydent podkreślił także, że 10. rocznica katastrofy przypada w szczególnym czasie, kiedy cała Polska i świat zmagają się z epidemią koronawirusa. – Przypada też w szczególnym dla chrześcijan symbolicznym dniu, w Wielki Piątek. W dniu, który jak żaden inny w roku naznaczony jest cierpieniem; w którym oddajemy się zadumie, refleksji i modlitwie – wskazał w swoim orędziu.

– Dziś naszym obowiązkiem jest robić wszystko, by na miarę swoich możliwości sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami służba ojczyźnie. By godnie zastąpić tych wybitnych przedstawicieli, których 10 lat temu straciliśmy. By rozwijać nasz kraj, dbać o naszą ojczyznę, by odbudowywać naszą wspólnotą mimo błędów, jakie na co dzień popełniamy. (…) Jesteśmy to winni wszystkim wspaniałym ludziom, których utraciliśmy 10 kwietnia 2010 r. O to wszystkich państwa, moich rodaków, gorąco proszę; o to apeluję w tą 10. rocznicę – podsumował prezydent Andrzej Duda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej