RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Koronawirus. Państwo Islamskie grozi atakami zakażonych zamachowców

Według amerykańskich analityków na razie trudno jest ocenić, czy islamscy bojówkarze zdołają wcielić te zbrodnicze plany w życie (fot. Chris McGrath/Getty Images)
Według amerykańskich analityków na razie trudno jest ocenić, czy islamscy bojówkarze zdołają wcielić te zbrodnicze plany w życie (fot. Chris McGrath/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Trwająca obecnie pandemia koronawirusa jest „wojną” wypowiedzianą przez Allaha – takie przesłanie przekazali światu terroryści z Al-Kaidy i tzw. Państwa Islamskiego. Zapowiedzieli ponadto nowe zamachy, i to z wykorzystaniem wirusa Sars-CoV-2. Mieliby ich dokonywać prawdopodobnie zakażeni zamachowcy – informuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Mimo epidemii, wyszli tłumnie na ulice. Policja interweniowała ws. zgromadzeń lewicy i muzułmanów

Mimo wprowadzonych przez niemieckie władze ograniczeń w przemieszczaniu się, od piątku w Berlinie doszło do trzech poważnych incydentów. Liczące od...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Według organizacji Fundacji na rzecz Obrony Demokracji (FDD) i Grupy SITE Intel portale i kanały, prowadzone przez dżihadystów, upowszechniły niedawno orędzie kierownictwa Al-Kaidy w 4 językach. Po angielsku miało ono tytuł: „Droga naprzód: porady w sprawie pandemii koronawirusa”. Tekst ten jest przeznaczony przede wszystkim dla mieszkańców państw zachodnich.

Mowa jest w nim o „kruchości” gospodarki globalnej i o bezrobociu, które jak tsunami zalało Stany Zjednoczone i kraje europejskie. Przesłanie jest wezwaniem do przyjęcia islamu, przedstawianego m.in. jako „religia ukierunkowana na higienę”, a jej wyznawców wezwano do częstego mycia rąk.

Nawiązując do pandemii koronawirusa w przesłaniu napisano: „Ludzie świata zachodniego! Zobaczyliście na własne oczy siłę i moc Allaha, która przejawia się w niewidzialnym żołnierzu".

„Państwo Islamskie” zaapelowało z kolei do swych zwolenników i sympatyków, aby planowali nowe ataki z użyciem wirusa. Dano do zrozumienia, że zamachów mogą dokonywać islamiści już zarażeni.

Według analityków amerykańskich – pisze KAI – na razie trudno jest ocenić, czy islamscy bojówkarze zdołają wcielić te zbrodnicze plany w życie. Przypomniano – kontynuuje agencja – że Państwo Islamskie prawie zawsze usiłuje wykorzystać wszelkie odkrycia do swoich celów, ale najczęściej kończy się to na słowach.

Według stanu na 8 kwietnia na świecie było ponad 1,4 mln osób zarażonych koronawirsuem, potwierdzono przeszło 83 tys. zgonów. W pierwszej piątce państw z największą liczbą zachorowań i zgonów znajdują się USA, Hiszpania, Włochy, Francja i Niemcy. Brak jest natomiast dokładnych danych co do zakażeń w takich krajach, jak Afganistan i Syria, w których głównie działają terroryści islamscy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej