RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Tusk prowokuje, pisze o „smoleńskiej wojnie domowej”. „Specjalista ds. budowania wspólnoty”

Donald Tusk w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej wzywa do „budowania wspólnoty” (fot. Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

W 10. rocznicę jednej z największych tragedii w historii Polski głos zabrał były premier i były szef Rady Europejskiej Donald Tusk. „Dziesięć lat smoleńskiej wojny domowej wystarczy” – napisał polityk w mediach społecznościowych, a wpis natychmiast wywołał kontrowersje. Niektórzy komentatorzy – jak Tomasz Lis – uznali to za „sensowne słowa”, inni przeciwnie – zarzucają byłemu szefowi polskiego rządu obłudę i przekroczenie granic.

„Prezydent będzie gdzieś leciał i wszystko się zmieni”. Jaki był kontekst słów Komorowskiego?

Po katastrofie smoleńskiej i przy okazji każdej kolejnej rocznicy przywoływane są słowa ówczesnego marszałka Sejmu. – Przyjdą wybory prezydenckie...

zobacz więcej

W piątek minęła dekada od katastrofy na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem rządowego samolotu z polską delegacją na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wśród 96 ofiar znaleźli się prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

„Dziesięć lat smoleńskiej wojny domowej wystarczy. Wyrzec się złych emocji i zacząć na nowo budować wspólnotę – to byłby najlepszy hołd złożony wszystkim ofiarom katastrofy. Spróbujmy” – napisał dziś na Twitterze Tusk.

Wpis, podobnie jak inne publikacje byłego premiera w ostatnim czasie, szybko wywołał burzę w internecie. Prowokacyjny ton polityka oburzył wielu komentujących.

Dziennikarz TVP Info Bartłomiej Graczak uważa, że wpis Tuska pokazuje, że „nie ma żadnych granic”.

Jak ocenia z kolei Marcin Wątrobiński, Tusk „stracił dziś dobrą okazję do milczenia”
Także publicysta Wiktor Świetlik wskazuje, że wpis byłego premiera w 10. rocznicę, w dodatku w Wielki Piątek, nie służy tonowaniu społecznych emocji.

We wpisie Donald Tusk obok słów o „smoleńskiej wojnie domowej” zawarł też apel, by „wyrzec się złych emocji i zacząć na nowo budować wspólnotę”.

Wśród komentarzy nie brakuje opinii, że to prowokacja polityka PO.
„Starszy specjalista ds. budowania wspólnoty” – pisze publicysta Piotr Pałka.

źródło:
Zobacz więcej