RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Jest polski test na koronawirusa. Stuprocentowo skuteczny, powstaną ich tysiące

Trwa walka z epidemią (fot. Andrew Theodorakis/Getty Images)

Państwowy Zakład Higieny kowalidował polski test na koronawirusa – poinformował były wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że jego wykrywalność jest 100-procentowa. „W przyszłym tygodniu wyprodukowanych zostanie pierwszych 150 tysięcy. Ten test uratuje życie wielu z nas i pozwoli szybciej uruchomić polską gospodarkę” – dodał polityk.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Pierwsza partia polskiego testu na koronawirusa wejdzie do produkcji w przyszłym tygodniu. Autorską metodę wykrywania SARS-CoV-2 opracowano w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Dzięki dotacji rządowej Instytut chce wyprodukować do 150 tys. testów.

Prace nad stworzeniem testu trwały trzy tygodnie – poinformował w piątkowym komunikacie w mediach społecznościowych dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu prof. Marek Figlerowicz. „Nasze wysiłki dostrzeżone zostały przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, który decyzją Premiera Jarosława Gowina przyznał Instytutowi 15 mln zł na stworzenie zestawu diagnostycznego i wyprodukowanie pierwszych 100 tys. testów” – napisał.

Dr Luiza Handschuh z Zakładu Biologii Molekularnej i Systemowej ICHB PAN przekazała, że jednostkowy koszt testu, według szacunków pracowników Instytutu, wynosi ok. 53 zł. Produkcja zestawów do badań będzie możliwa dzięki współpracy Instytutu z trzema polskimi firmami. – Każda z nich produkuje jakiś element składowy całego zestawu – powiedziała.

Najnowsze dane. Ponad sto zakażeń, tylko jeden nowy zgon

W Wielki Piątek przed południem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 167 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. Resort podał,...

zobacz więcej

– Jesteśmy gotowi do tego, żeby w przyszłym tygodniu uruchomić małą, zupełnie darmową produkcję ok. 1 tys. testów, które przekażemy ministerstwu do dystrybucji. Natomiast w kolejnym tygodniu planujemy już ruszyć z masową produkcją w ramach tej dotacji, którą otrzymaliśmy z ministerstwa. W jej ramach planujemy wyprodukować 100-150 tys. testów, które również zostaną przekazane do ministerstwa i rozprowadzone po laboratoriach diagnostycznych w całej Polsce – wyjaśniła.

Dodała, że trwa procedura legalizowania testów przed wprowadzeniem ich do powszechnego użycia. – Walidacja częściowo została wykonana w jednej jednostce, w drugiej czekamy na wyniki walidacji. Został już złożony wniosek w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych, tak więc ta procedura ruszyła – powiedziała.

Dodała, że badanie na obecność koronawirusa za pomocą testu opracowanego w ICHB PAN trwa około sześciu godzin, w czasie których można przeanalizować 92 próbki. – Nie zrobiliśmy identycznego testu do tych obecnie dostępnych – zrobiliśmy podobny – podkreśliła.

źródło:
Zobacz więcej