RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Tony żywności dla mieszkańców faweli. Rio de Janeiro walczy z koronawirusem

Mieszkańcy faweli w Rio de Janeiro otrzymują pomoc żywieniową z powodu koronawirusa w Brazylii (fot. Facebook/Ação da Cidadania)
Mieszkańcy faweli w Rio de Janeiro otrzymują pomoc żywieniową z powodu koronawirusa w Brazylii (fot. Facebook/Ação da Cidadania)

Najnowsze

Popularne

Brazylijskie organizacje charytatywne przekazują kilkadziesiąt ton jedzenia na rzecz mieszkańców faweli Rio de Janeiro. Rozdzielaniem żywności zajmują się wolontariusze zaangażowani w pomoc najuboższych na obrzeżach tego miasta. Problem głodu w Brazylii wzmocnił się wraz z nadejściem epidemii koronawirusa.

Koronawirus pozbawia pracy. Kolumbijczycy wywiesili czerwone flagi

Koronawirus pozbawia Kolumbijczyków środków do życia i dostępu do żywności. Mieszkańcy miasta Soacha – sąsiadującego z Bogotą – wywieszają czerwone...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Mieszkańcy faweli Rio de Janeiro są szczególnie narażeni na zakażenie się koronawirusem ze względu na gęstość zaludnienia na tych terenach miasta. Izolacja domowa wzmocniła tam również problem głodu.

Środki ostrożności podjęte, by spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, spowodowały, że wiele osób nie może pracować. Władze zamknęły mniej istotne przedsiębiorstwa, miejskie plaże i atrakcje turystyczne. To ciężki czas dla 1,5 mln osób, które mieszkają w fawelach.

– Wielu z nich jest samozatrudnionych. To fryzjerzy, manikiurzystki, zbieracze puszek do recyklingu, pilnujący samochodów, sprzedawcy na plaży – wymienia Samantha Messiades, założycielka organizacji charytatywnej Ligacao Cultural, która dostarcza pożywienie do faweli. – Ci wszyscy ludzie stracili dochody i pilnie potrzebują pomocy – podkreśla.

Z pomocą spieszy też organizacja non-profit Akcja Obywatelska (Ação da Cidadania), która w Rio de Janeiro przygotowała 40 ton produktów długotrwałych. Wolontariusze mają też przekazać środki higieniczne i ponad tysiąc maseczek. Od czwartku dotarli już do 4 tys. rodzin.

Jak podają brazylijskie media, w pozostałych regionach kraju organizacja rozdystrybuowała już 120 ton jedzenia i produktów higienicznych. – Ludzie dostają wiele darów i jesteśmy z tego powodu szczęśliwi – powiedział agencji informacyjnej Agência Brasil Kiko Afonso, dyrektor wykonawczy Akcji Obywatelskiej.

Stanowe Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek, że w stanie Rio de Janeiro w ciągu minionej doby zmarło 16 kolejnych osób, co daje łącznie 122. Potwierdzono tam ponad 2,2 tys. przypadków. W całej Brazylii odnotowano 941 zgonów i ponad 17,8 tys. zachorowań na Covid-19.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej