RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Pamiętajmy, pozostając w samotnej zadumie”. Prezes TK w rocznicę katastrofy smoleńskiej

Kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej złożyła w piątek delegacja Trybunału Konstytucyjnego (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

10. rocznicę katastrofy smoleńskiej obchodzimy w Wielki Piątek, w czasie pandemii. Pamiętamy jednak, pozostając w samotnej zadumie – oświadczyła prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

„Prezydent będzie gdzieś leciał i wszystko się zmieni”. Jaki był kontekst słów Komorowskiego?

Po katastrofie smoleńskiej i przy okazji każdej kolejnej rocznicy przywoływane są słowa ówczesnego marszałka Sejmu. – Przyjdą wybory prezydenckie...

zobacz więcej

Prezes TK w oświadczeniu przypomniała też fragment przemówienia, które prezydent Lech Kaczyński miał wygłosić na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu 10 kwietnia 2010 r.

„Tragedia Katynia i walka z kłamstwem katyńskim to doświadczenie ważne dla kolejnych pokoleń Pola­ków. To część naszej historii. Naszej pamięci i naszej tożsamości. To jednak także część historii całej Euro­py, świata. To przesłanie dotyczące każdego człowieka i wszystkich narodów. Dotyczące i przeszłości, i przy­szłości ludzkiej cywilizacji” – miał powiedzieć prezydent Kaczyński.

„Cześć ich pamięci” – oświadczyła prezes Przyłębska. Podkreśliła przy tym, że w związku pandemią w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej „nie możemy być razem jak co roku w kościele, na Placu Piłsudskiego, na Powązkach”. „Pamiętamy jednak, pozostając w samotnej zadumie” – dodała prezes TK.

W piątek delegacja Trybunału Konstytucyjnego złożyła wieńce w Warszawie pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej, a także na Powązkach pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

źródło:

Zobacz więcej