RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Piontkowski: rekrutacje do szkół średnich i wyższych zostaną przesunięte

Egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasisty z powodu epidemii koronawirusa zostały przesunięte (fot. PAP/Piotr Nowak)

Rekrutacje do szkół średnich i do szkół wyższych zostaną przesunięte – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Poinformował, że dostał pismo od konferencji rektorów, w którym wyraźnie sugerują, że dostosują terminy rekrutacji do nowego terminu matur.

Koronawirus w Polsce. Koniec roku w klasach maturalnych pozostaje bez zmian

Dobrze, że pan minister powiedział, że rok szkolny dla trzecioklasistów zakończy się zgodnie z terminem, czyli 24 kwietnia, więc już tę obawę i my...

zobacz więcej

W związku z epidemią koronawirusa zajęcia stacjonarne w publicznych i niepublicznych szkołach i przedszkolach zostały początkowo zawieszone do 25 marca, później przedłużono ten okres do 10 kwietnia. Na podstawie opublikowanego w czwartek rozporządzenia MEN, przerwa w nauczaniu stacjonarnym zostaje przedłużona o kolejne dwa tygodnie – do 26 kwietnia.

W czwartek, zapowiadając przedłużenie czasu zawieszenia zajęć stacjonarnych w szkołach, premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji poinformowali także, że egzamin ósmoklasisty i matury zostają przesunięte, odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, najprawdopodobniej w drugiej połowie; nowy termin egzaminów zostanie podany co najmniej na trzy tygodnie przed nim.

Szef MEN pytany był w Programie I Polskiego Radia o to, czy brana jest pod uwagę, to rok szkolny 2019/20 zostanie zakończony bez powrotu uczniów do szkoły. Rok szkolny powinien zakończyć się 26 czerwca.

– Musimy brać pod uwagę różne scenariusze. Ta ostatnia decyzja o wydłużeniu ograniczenia zajęć w szkołach do 26 kwietnia wynika przede wszystkim z troski o bezpieczeństwo, zdrowie uczniów i nauczycieli. Nie chcieliśmy ich narażać i przede wszystkim nie dopuścić do rozprzestrzeniania się epidemii, bo przypomnę, że ten i inne zakazy, które obecnie funkcjonują, miały przede wszystkim nie dopuścić do zbyt dużej liczby zarażeń. Na razie przynosi to efekty – powiedział Piontkowski.

Zaznaczył, że gdyby się taka sytuacja przedłużała, możliwe jest dokończenie edukacji tylko i wyłącznie w formie zdalnej.

– Funkcjonują w tej chwili przepisy, które umożliwiają nauczycielom nie tylko wystawianie ocen, ale także klasyfikowanie uczniów, i tak będzie chociażby w przypadku uczniów, którzy w tym roku zdają maturę. U nich rok szkolny kończy się 24 kwietnia i w tej formie zdalnej, która teraz jest, a także biorąc pod uwagę to, co się działo wcześniej w szkole, nauczyciele mogą wystawić oceny końcowe dla tegorocznych maturzystów – wskazał minister.

Przedłużono zamknięcie szkół. Szef MEN poinformował o dalszym trybie nauki

– Wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca, tak, aby nauczyciele mogli już w systematyczny sposób przekazywać wiedzę,...

zobacz więcej

Pytany był też, czy są prowadzone przygotowania do tego, by egzaminy w czerwcu były bezpieczne dla uczniów. Minister powtórzył, że decyzja o przedłużeniu zawieszenia zajęć dydaktycznych w formie tradycyjnej i decyzja o przełożeniu egzaminów miały przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa uczniom.

– Dziś nie wiemy, jak epidemia będzie się rozwijała. Są różne modele, musimy brać pod uwagę różne scenariusze – powiedział.

– Tak jak wspomniałem, chcemy, aby (uczniowie) z dużym wyprzedzeniem dowiedzieli się o nowym terminie egzaminów. Przypomnę, że to nie tylko matury, egzamin ósmoklasisty, ale także egzaminy zawodowe. Egzaminy zawodowe mają się odbyć w końcu czerwca. Będziemy próbowali do ich terminów dostosowywać pozostałe egzaminy – mówił Piontkowski.

Minister edukacji odniósł się też do kwestii rekrutacji do szkół wyższych i do szkół średnich. Poinformował, że dwa dni temu otrzymał pismo do konferencji rektorów, w którym wyraźnie sugerują oni, że dostosują terminy rekrutacji do nowego terminu egzaminu maturalnego.

– Rektorzy uczelni także zdają sobie sprawę, że sytuacja jest nadzwyczajna, przecież także na uczelniach funkcjonuje teraz nauczanie na odległość; jednocześnie uważają, że najlepszym sposobem rekrutacji, obiektywnym, który daje według tych samych parametrów porównywanie osiągnięć uczniów, jest właśnie egzamin maturalny – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej