RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Dworczyk o kolejnych obostrzeniach: Będziemy szli w tym kierunku

Obostrzenia w walce z epidemią koronwirusa (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Będziemy dostosowywać nasze decyzje w sprawie ograniczeń i obostrzeń do rozwoju sytuacji; chcielibyśmy, żeby część ograniczeń po świętach była zdejmowana i będziemy szli w tym kierunku, jeśli będzie to możliwe ze względów bezpieczeństwa – mówił w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk.

Nie osłonisz nosa i ust, możesz dostać mandat

Działamy w oparciu o Kodeks wykroczeń i wszystkie mandaty są nakładane w trybie art. 54. Artykuł ten mówi o niestosowaniu się do powszechnie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Część z obostrzeń i ograniczeń dotyczących możliwości przemieszczania się czy funkcjonowania restauracji, małych zakładów usługowych obowiązuje do 19 kwietnia, część do 26 kwietnia, część do 3 maja, a część do odwołania. Szef KPRM pytany, kiedy poszczególne obostrzenia będą zdejmowane, odparł, że rząd będzie dostosowywał swoje decyzje do rozwoju sytuacji.

– Oczywiście chcielibyśmy, żeby część ograniczeń po świętach była zdejmowana. Wiąże się to oczywiście z powrotem funkcjonowania gospodarki – wiele krajów planuje takie działania, w tym nasi sąsiedzi. My, jeżeli to będzie możliwe ze względów bezpieczeństwa, epidemiologicznych, oczywiście również w tym kierunku chcielibyśmy zmierzać – powiedział Dworczyk.

Szef KPRM dodał, że dzięki wcześnie wprowadzonym obostrzeniom udało się uniknąć dużego, nagłego przyrostu zakażeń, jak w przypadku Włoch czy Hiszpanii.

Koronawirus. 10 dni walczyli w epicentrum. Polscy lekarze wrócili z misji z Włoch

Do kraju powróciła grupa 15 polskich lekarzy, którzy przez ostatnich 10 dni pracowali oni we włoskiej Lombardii i pomagali tam miejscowym medykom w...

zobacz więcej

Dworczyk oceniał, że po pandemii koronawirusa będziemy mieć do czynienia z „nową rzeczywistością” i poinformował, że kolejne decyzje rządu będą podejmowane po Wielkanocy. Apelował także o pozostanie w domach w okresie świąt.

– Bardzo wyraźnie chcemy podkreślać i prosić Polaków, żeby zachowali tak jak do tej pory samodyscyplinę, żeby w sposób taki sam, jak do tej pory – odpowiedzialny, postępowali w czasie świąt, żeby maksymalnie ograniczyć wyjazdy, spotkania, żeby te święta były przede wszystkim przeżywane duchowo – mówił szef KPRM.

– Duże spotkania, długie przebywanie razem mogą prowadzić do zwiększenia zachorowań – tego chcemy uniknąć i dlatego państwa bardzo prosimy o pozostawanie w domach w czasie świąt – dodał. 

źródło:
Zobacz więcej