RAPORT

Kampania 2020

Obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie

Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego w Warszawie będzie miejscem, gdzie odbywać się będą niektóre uroczystości (fot. arch PAP / Paweł Supernak)

Na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędą się rządowe obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Ze względu na epidemię koronawirusa uroczystości będą miały „kameralny charakter” – poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Katastrofa smoleńska. Prezydium Sejmu uczci 10. rocznicę

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicemarszałkowie izby złożą w piątek wieńce i kwiaty w miejscach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej, w...

zobacz więcej

Wieńce pod pomnikiem ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego złożą premier Mateusz Morawiecki i członkowie jego rządu. Wieńce i znicze zostaną złożone także przed znajdującym się nieopodal pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.

W uroczystościach weźmie też udział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Pojawi się na pl. Piłsudskiego wcześniej niż przedstawiciele rządu; odda hołd ofiarom katastrofy o 8.41. Złoży wieńce pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i monumentem upamiętniającym ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Prezesowi PiS nie będzie towarzyszyła delegacja przedstawicieli ugrupowania.

W ramach obchodów rocznicy planowane są również uroczystości w poszczególnych resortach, gdzie umieszczone są tablice upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej.

Do Katynia i Smoleńska na obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej mieli lecieć między innymi premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych.

źródło:
Zobacz więcej