RAPORT

Pogarda

„Katastrofa smoleńska nierozerwalnie związana z pamięcią o zbrodni katyńskiej”

Jan Józef Kasprzyk przypomina, że delegacja, która pod przewodnictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego udawała się do Katynia udawała się „w imieniu nas wszystkich”(fot. arch. PAP / Wojciech Pacewicz)
Jan Józef Kasprzyk przypomina, że delegacja, która pod przewodnictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego udawała się do Katynia udawała się „w imieniu nas wszystkich”(fot. arch. PAP / Wojciech Pacewicz)

Najnowsze

Popularne

– Nie można mówić o katastrofie smoleńskiej, nie pamiętając o zbrodni katyńskiej – uważa szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 10 lat temu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką.

„Strefa zamknięta” – Smoleńsk 10 lat po katastrofie. Poruszający dokument w TVP [ZWIASTUN]

Miejsce katastrofy jest strefą zamkniętą dla prokuratorów. Ale jest też strefą zamkniętą dla zwykłych osób, które chciałyby uczcić to miejsce –...

zobacz więcej

Jan Józef Kasprzyk przypomina, że delegacja, która pod przewodnictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ostatniego prezydenta II Rzeczypospolitej Ryszarda Kaczorowskiego udawała się do Katynia, wybrała się tam „w imieniu nas wszystkich”. Szef Urzędu dodaje, że elita Rzeczypospolitej była przedstawicielstwem całego narodu, który w ten sposób chciał wyrazić hołd męczennikom Katynia, zamordowanym na rozkaz Stalina w 1940 r.

Jan Józef Kasprzyk podkreśla symboliczne połączenie obu tragedii. „Słowa: Katyń i Smoleńsk, są związane nierozerwalnie, ci którzy zginęli 10 lat temu, zginęli niemalże w tym samym miejscu w którym 70 lat wcześniej zginęli polscy oficerowie, a lecieli tam po to, aby oddać im hołd w imieniu każdej Polki i każdego Polaka” – powiedział.

Szef Urzędu przypomina, działo się tak dlatego, że zarówno prezydent Lech Kaczyński, prezydent Ryszard Kaczorowski i wielu z tych, którzy zginęli, wielokrotnie podkreślali, że „Katyń jest kluczowy dla zrozumienia dziejów Polski”.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreśla, że zbrodnia katyńska miała zlikwidować elity II Rzeczypospolitej ale i zatrzeć o niej pamięć, jednak to sowietom, się nie udało. „Ci, którzy lecieli 10 lat temu byli dobrym przykładem na to, że pamięci o Katyniu zabić się nie dało” – twierdzi.

W katastrofie smoleńskiej zginęli między innymi: członkowie rodzin katyńskich, politycy czy szefowie różnych instytucji państwowych. Wśród nich był również ówczesny szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski. W południe Jan Józef Kasprzyk złoży kwiaty pod tablicą, która upamiętnia tragicznie zmarłego jego poprzednika.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej