RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Warszawscy radni PiS chcą posiedzenia Komisji Edukacji. Chodzi o cięcia w oświacie

Rafał Trzaskowski poinformował o planach oszczędności w przedszkolach i szkołach w liście skierowanym do burmistrzów stołecznych dzielnic (fot. PAP/Leszek Szymański)

Stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli w czwartek wniosek o zwołanie posiedzenia Komisji Edukacji Rady m. st. Warszawy. Chodzi o planowane oszczędności w szkolnictwie – poinformował radny Tomasz Herbich.

Rafał Trzaskowski chce zadłużać stolicę. „Rząd powinien przyjść nam z pomocą”

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski dostał we wtorek serię pytań o działania miasta ws. koronawirusa. Odpowiadając na większość z nich zaznaczał,...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Złożyliśmy wniosek do przewodniczącej (Komisji Edukacji Rady m. st. Warszawy – red.) Doroty Łobody (KO) o zwołanie posiedzenia Komisji Edukacji poświęconego planowanym cięciom w budżecie warszawskiej oświaty” – napisał Herbich na swoim profilu na Twitterze.

Natomiast radna PiS Alicja Żebrowska dodała również na Twitterze, że prezydent stolicy Rafał Trzaskowski „w oświacie nakazał takie zmniejszanie godzin, że dyrektorzy szkół i przedszkoli będą musieli zwalniać nauczycieli”. Zapowiedziała przy tym działania, które mają powstrzymać jego „zapędy”.

Trzaskowski ścina wydatki, a „rozmiar oszczędności jest bezprecedensowy”. Co obejmują cięcia?

– Byliśmy w szoku. Takiego zaciskania pasa jeszcze nie było. (…) Gdy prezydent skończył mówić, byliśmy ogłuszeni, nikt nie zabrał głosu – mówi...

zobacz więcej

Trzaskowski poinformował o planach oszczędności w przedszkolach i szkołach w liście skierowanym do burmistrzów stołecznych dzielnic.

Ograniczenie liczby godzin pracy przedszkoli, zmniejszenie liczby godzin w świetlicach szkolnych, żadnych dodatkowych godzin na organizacje zajęć pozalekcyjnych – zapowiedział Trzaskowski w liście skierowanym do burmistrzów stołecznych dzielnic.

Prezydent Warszawy nakazał ograniczyć w przyszłym roku szkolnym dzienny czas pracy przedszkoli, zredukować do jednej godziny zajęcia z rytmiki i gimnastyki korekcyjnej.

W szkołach mają być ograniczone godziny pracy świetlicy o 20 proc. względem roku szkolnego 2019/20. Ponadto Trzaskowski zdecydował, aby nie przyznawać żadnych dodatkowych godzin na organizację zajęć pozalekcyjnych w podstawówkach i szkołach ponadpodstawowych.

Prezydent stolicy polecił burmistrzom przeanalizować etaty nauczycieli zarówno pod względem ilościowym, jak też stanowiskowym; zweryfikować przyznaną uczniom pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Zalecił też dokładną analizę godziny przyznanej na nauczanie indywidualne i realizację indywidualnej ścieżki edukacyjnej.

List opublikował portal „wPolityce”.

źródło:

Zobacz więcej