RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Papież: Księża i medycy, którzy oddali ostatnio życie służąc innym, to święci

Msza miała bezprecedensowy charakter (fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)
Msza miała bezprecedensowy charakter (fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)

Najnowsze

Popularne

Nie możemy przeprowadzić tej mszy bez przypomnienia sobie o księżach, którzy oddają swoje życie za Pana, którzy służą w tych dniach. Tutaj we Włoszech zmarło ponad 60 księży, którzy pracowali na rzecz chorych. Razem z lekarzami są to święci – powiedział papież Franciszek podczas liturgii Wielkiego Czwartku w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Franciszek do Polaków na Wielkanoc: Zawierzmy siebie Chrystusowi, który jest Panem życia

Franciszek zachęcił Polaków, aby w dniach, kiedy z powodu epidemii wszyscy są pełni lęku, zawierzyli siebie Chrystusowi. Na środowej audiencji...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W pustej Bazylice Świętego Piotra papież Franciszek odprawił w Wielki Czwartek Mszę Wieczerzy Pańskiej, inaugurującą Triduum Paschalne. Z powodu pandemii koronawirusa nie było wiernych. Papież nazwał „świętymi z sąsiedztwa” zmarłych lekarzy i księży.

W bazylice była tylko asysta liturgiczna i mała grupa osób, głównie duchownych, siedzących w ławkach w dużej odległości od siebie.

Msza miała bezprecedensowy charakter, a jej przebieg został zmieniony w związku z pandemią. Nie odbył się obrzęd obmycia przez papieża stóp 12 osobom w geście pokornej służby.

W improwizowanej homilii w Wielki Czwartek, dzień obchodzony jako święto kapłanów, Franciszek, nawiązując do pandemii podkreślił, że w całych Włoszech zmarło w jej trakcie ponad 60 księży, którzy opiekowali się chorymi w szpitalach. Wspomniał też o zmarłych lekarzach, pielęgniarzach, pielęgniarkach.

– To święci z sąsiedztwa, księża, którzy służąc oddali życie – dodał papież. Przypomniał, że rano nie odbyła się dedykowana księżom Msza Krzyżma, i wyraził nadzieję, że będzie można ją odprawić przed Zielonymi Świątkami. Jeśli nie, trzeba będzie ją przełożyć na przyszły rok - dodał.

Franciszek wspomniał też o księżach „oczernianych”, którzy „często nie mogą wyjść na ulicę, bo słyszą obelgi w odniesieniu do dramatu, jaki przeżyliśmy wraz z ujawnieniem kapłanów, którzy dopuścili się złych rzeczy”.

– Niektórzy mówili mi, że nie mogą wyjść w ubraniu księży, bo są obrażani – dodał.

Czwartkowa msza była wyjątkowym wydarzeniem w pontyfikacie Franciszka, który od wyboru na papieża w 2013 roku odprawiał Mszę Wieczerzy Pańskiej poza Watykanem - w więzieniach, zakładach karnych dla nieletnich, klinikach, ośrodkach dla uchodźców - czym wywoływał duże zaskoczenie. W ty roku po raz pierwszy przewodniczył jej w Bazylice Świętego Piotra.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej